Inteligentny budzik i kamera nowymi produktami Xiaomi. Oba równie interesujące!
fot. Xiaomi

Inteligentny budzik i kamera nowymi produktami Xiaomi. Oba równie interesujące!

Xiaomi nie próżnuje i po raz kolejny w ostatnich 30 dniach prezentuje nowe produkty Smart Home. Tym razem firma pokazała dwa urządzenia – inteligentny budzik Mi Smart Clock z wbudowanym ekranem i obsługą Asystenta Google oraz zmotoryzowaną kamerę Mi 360 Home Security Camera 2K Pro, nagrywającą obraz w rozdzielczości 2K.

Xiaomi Mi Smart Clock

Wystarczy tylko jedno spojrzenie na Mi Smart Clock, żeby zauważyć, w jakie produkty konkurencji tym razem celuje Xiaomi. Budzik wyposażony w niewielki (bo zaledwie 3,97-calowy) ekran dotykowy jest urządzeniem bliźniaczo podobnym do Google Nest Hub oraz Amazon Echo Show. Niewiele różni się on również pod względem funkcjonalności. 

Tak jak u konkurencji, do naszej dyspozycji trafia obsługa Chromecasta (dla ułatwionego udostępniania dźwięku), możliwość kontroli urządzeń podłączonych pod nasze konto Google Home, a także obsługa Asystenta Google. Do pełni szczęścia brakuje jedynie ewentualnej łączności ZigBee, przez co Mi Smart Clock mógłby pełnić rolę bramki dla naszych produktów Smart Home, ale na to pozostaje liczyć w przyszłości.

Xiaomi zadbało również o to, aby sam wyświetlacz w Mi Smart Clock nie był tylko przeszkadzającym dodatkiem. Firma zrobiła to dodając możliwość podglądu na żywo obrazu z podłączonych kamer (czyli z chociażby równolegle zaprezentowanej Mi 360 Home Security Camera 2K Pro), a także poprzez tryb Sunrise, podczas którego wyświetlacz będzie powoli rozjaśniał się wraz ze wzrostem głośności dźwięku budzika

Z bardziej technicznych rzeczy, Xiaomi Mi Smart Clock wyposażony będzie w 1 GB pamięci RAM oraz 4 GB pamięci wewnętrznej, 1,5-calowy głośnik, zestaw dwóch mikrofonów, a za łączność odpowiadać będzie wsparcie dla Wi-Fi 2.4 GHz oraz Bluetooth 5.0 BLE. Urządzenie kosztować ma 49,99 euro..

Xiaomi Mi 360 Home Security Camera 2K Pro

Drugim zaprezentowanym dzisiaj przez Xiaomi produktem jest kamera o dość długiej nazwie Mi 360 Home Security Camera 2K Pro. O ile w przypadku Mi Smart Clock samo spojrzenie na produkt dawało nam znać, z czym mamy do czynienia, tutaj wystarczy jedynie rozłożyć nazwę na czynniki pierwsze.

Najnowsza kamera Xiaomi, dzięki wbudowanym małym silnikom elektrycznym, jest w stanie śledzić obiekty całkowicie dookoła siebie, równocześnie będąc w stanie dostosowywać pole widzenia również w płaszczyźnie wertykalnej. Tak duże możliwości regulacji sprawiają, że dobrze postawiona kamera jest w stanie objąć praktycznie całe pomieszczenie, nie pozostawiając żadnych martwych pól.

Tak jak wyczytać możemy z nazwy, oprócz widoczności w promieniu 360 stopni, najnowszy produkt Xiaomi jest w stanie rejestrować obraz w rozdzielczości 2K (czyli dokładnie 2304 na 1296 pikseli). Pozwoli to uzyskanie nie tylko dobrego obrazu od tak, ale również na zachowanie jakości nawet przy większym przybliżeniu. 

Xiaomi zadbało również o samo oprogramowanie kamery. Dzięki wyposażeniu jej w odpowiednie algorytmy sztucznej inteligencji, urządzenie jest w stanie poinformować nas o pojawieniu się nieznanej osoby w kadrze, a następnie automatycznie śledzić jej poczynania. Ciekawym dodatkiem jest również tryb prywatności, który po uruchomieniu za pomocą aplikacji sprawi, że obiektyw kamery schowa się w jej podstawie, fizycznie blokując widoczność.

Mi 360 Home Security Camera 2K Pro wyposażona została również w dwa wbudowane mikrofony, które w połączeniu z wyciszaniem dźwięków otoczenia pozwolą na uzyskanie wyraźnego przekazu audio z monitorowanego pomieszczenia. Tradycyjnie również kamera posiada możliwość nagrywania na kartę microSD (do 32GB pojemności), lub też na sieciowy dysk NAS. Cena zaprezentowanego przez Xiaomi produktu to 59,99 euro.

Podczas dzisiejszej konferencji Xiaomi zaprezentowało również dwa smartfony: Redmi Note 9T i Redmi 9T.