Xiaomi
fot. Xiaomi

Xiaomi uruchamia nową platformę IoT

Xiaomi uruchomiło w Chinach swoją nową platformę oprogramowania dedykowaną Internet of Things. Całość została oznaczona jako Xiaomi Vela. Do czego dąży chińska korporacja? Poznaliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Xiaomi po raz kolejny daje znać, że nie ma zamiaru przestać inwestować w rynek IoT w różnej postaci. Tym razem Chińczycy uruchamiają platformę Vela, która dąży do zebrania pod jednym dachem wszystkich technologii IoT. Firma na samym początku zaznaczyła, że jest otwarta na współpracę z innymi programistami, a także platformami. Xiaomi Vela ma obejmować takie sprzęty jak, między innymi, smartwatche, inteligentne głośniki czy też inne urządzenia domowe.

Xiaomi Vela – Chińczycy idą w IoT

Xiaomi Vela to platforma oprogramowania oparta na wbudowanym systemie open source NuttX. Całość składa się z trzech elementów. Po pierwsze: jądra NuttX. Po drugie: narzędzi deweloperskich. I finalnie po trzecie, górnej warstwy – Vela Application Framework.

Bazowe jądro NuttX ma być odpowiedzialne za podstawowe planowanie zadań, komunikację między platformami, system plików i inne funkcje systemu operacyjnego. Ponadto, całość zawiera stos sterowników urządzeń, protokołów TCP / IP oraz rozwiązania przeznaczone do bezpośredniego zarządzania energią.

W ten sposób Xiaomi będzie w stanie działać na różnych platformach, zwłaszcza na urządzeniach Internet of Things. Celem firmy jest przede wszystkim wsparcie wszystkich scenariuszy aplikacji i zbudowanie infrastruktury dla branży IoT.

Xiaomi
fot. GizmoChina

Ogromna liczba urządzeń i partnerów

Przedstawiciel Xiaomi, Fan Dian ogłosił, iż liczba urządzeń z segmentu IoT chińskiej firmy przekracza 271 milionów, a samo Xiaomi ma około 3800 aktywnych partnerów, którzy również przyłożą cegiełkę do rozwoju wspomnianej platformy.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na pierwsze efekty.