Nowa zewnętrzna kamera Canon - nie tylko do monitoringu

Nowa zewnętrzna kamera Canon – nie tylko do monitoringu

Na rynku istnieje pełno rozmaitych kamer zewnętrznych. Głównie są one montowane z zewnątrz domu i służą do rejestrowania, co dzieje się na naszym podwórku. Firma Canon poszła o krok dalej i stworzyła urządzenie, które może posłużyć nie tylko jako domowy monitoring, ale także jako wysokiej jakości kamera wideo.

Nagrywanie w 4K

Nowa kamera zewnętrzna Canon CR-X300, dzięki zastosowaniu sensora 4K UHD CMOS, jest w stanie nagrywać wideo o maksymalnej jakości 4K przy 30 klatkach na sekundę. Urządzenie zostało wyposażone zarówno w obiektyw szerokokątny, jak i możliwość 20-krotnego przybliżenia optycznego.

Producent nie zapomniał również o bardzo ważnej funkcji w swojej zewnętrznej kamerze, może nie do końca przydatnej w przypadku stałego umieszczenia sprzętu na elewacji domu, ale niezastąpionej przy nagrywaniu wideo w ruchu – mowa o stabilizacji obrazu.

Dzięki 4-osiowej możliwości obrotu kamera jest w stanie eliminować wstrząsy zarówno w pionie, jak i w poziomie. Stabilizację wspierają także funkcje software’owe, które dodatkowo poprawiają jakość obrazu, zwłaszcza w przypadku nagrywania wideo z optycznym zoomem.

Nowa zewnętrzna kamera Canon - nie tylko do monitoringu
Canon CR-X300

Aby usprawnić proces nagrywania na zewnątrz, producent do zestawu dodaje gimbal, dzięki któremu bez problemu zarejestrujemy wideo, nawet używając tylko jednej ręki.

Kamera Canon CR-X300 może być sterowana za pomocą dedykowanego systemu Cinema EOS, urządzeń sterujących producenta lub nawet z poziomu aplikacji na komputer. Urządzenie wspiera również streamowanie wideo za pomocą protokołu RTMP, co niewątpliwie otwiera dodatkowe możliwości konfiguracji i wykorzystania sprzętu.

Odporność na wodę i kurz

Kamera zewnętrzna niewątpliwie wystawiona jest na wiele czynników meteorologicznych, a przede wszystkim kurz i wodę. Producent, mając z tyłu głowy przeznaczenie urządzenia, uszczelnił kamerę do standardu IP65, co oznacza pełną ochronę przed pyłem oraz dużą ilością płynów.

Przydatnym dodatkiem jest także elektryczna wycieraczka, ściągająca wodę z przedniej szyby. Dodatek brzmiący nieco dziwnie, natomiast na pewno poprawiający jakość obrazu w trudnych warunkach atmosferycznych.

Nowa zewnętrzna kamera Canon - nie tylko do monitoringu
Wycieraczki w kamerze Canon

Canon CR-X300 wspiera standard POE++, czyli Power Over Ethernet, co znaczy, że urządzenie może być zasilane oraz podłączone do sieci za pomocą jednego kabla internetowego. W przypadku chęci instalacji kamery z zewnątrz domu, wyciągnięcie jednego przewodu zamiast kilku na pewno będzie wygodniejsze.

Moim zdaniem nowa kamera Canona wygląda na dość solidną propozycję ciekawego sprzętu do nagrywania na zewnątrz. Dobrze, że producent postawił na wykorzystanie jej nie tylko w domu, ale również do innych scenariuszy. Tak dobra matryca nie może się przecież marnować, nagrywając jedynie nasze podwórko.