Szesnaście zamków i pałaców, po jednym z każdego województwa, zostało laureatami kolejnej edycji Złotych Pinezek — wyróżnienia Map Google przyznawanego miejscom najchętniej polecanym przez użytkowników aplikacji.
Złote Pinezki 2023 to podróż po najpiękniejszych pałacach
Google to nie tylko sztuczna inteligencja, superkomputery i fioletowe strusie — to także społeczność i związana z nią celebracja, chociażby najpiękniejszych obiektów w Mapach. Mowa o Złotych Pinezkach, wyróżnieniu przyznawanym co roku miejscom najbardziej docenianym przez użytkowników aplikacji. W poprzednich edycjach wyróżnienie to otrzymały już szczególnie interesujące atrakcje turystyczne oraz parki i rezerwaty przyrody. W tym roku Google skupia się na wyjątkowych zamkach i pałacach w każdym województwie. Miejscach opowiadających polską historię, prezentujących bogactwo stylów architektonicznych i przypominających o wielu ważnych postaciach. Poniżsi laureaci zostali wyróżnieni na podstawie opinii zebranych w Mapach Google.
Oto najpiękniejsze zamki i pałace w Polsce
Zestawienie otwiera Zamek Książ znajdujący się w województwie dolnośląskim, trzeci co do wielkości w Polsce. Budowla ma pięć pięter i ponad 400 pomieszczeń, a także wiele tarasów i piękne ogrody. Cytadelę zbudowano za panowania Bolka I Surowego, a jego historia jest bardzo burzliwa. Dzisiaj jest uznawany za jeden z 7 cudów Polski (zamek, nie Bolek).
Kolejny laureat to Zamek w Radzyniu Chełmińskim – w latach świetności, uważany za jedną z najpiękniejszych krzyżackich budowli w Polsce. Dziś turyści mogą zwiedzać ruiny, które wciąż robią ogromne wrażenie. Częściowo zachowało się między innymi skrzydło południowe z kaplicą, fasada w prawie pełnej wysokości, dwie narożne wieżyczki, czy piwnice. To właśnie w podziemiach znajdują się wystawy m.in. makiet budowli średniowiecznych i narzędzi tortur.
W województwie lubelskim zwycięzcą został późnobarokowy Pałac w Kozłówce, który jest obecnie siedzibą Muzeum Zamoyskich. Zaprojektowany prawdopodobnie przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę, był siedzibą arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. Dziś turyści mogą podziwiać oryginalne, magnackie wnętrza.
Laureat z województwa lubuskiego, barokowy dwór w Zatoniu, to klasycystyczny pałac wybudowany w 1689 przez szlachcica Balthazara von Unruh, z którego po wojnie zachowały się jedynie ruiny dostępne dzisiaj dla turystów.
Województwo łódzkie może natomiast poszczycić się zamkiem w Oporowie z XV wieku, wybudowany na sztucznej wyspie, gdzie dziś mieści się muzeum z licznymi dziełami sztuki i ręcznym rzemiosłem. Wokół zamku rozpościera się piękny park, bogaty w wiele rzadkich gatunków drzew i roślin.
Chyba nie dziwne, że laureatem z małopolski został Zamek Królewski na Wawelu, jeden z najsłynniejszych zabytków europejskich i jeden z najważniejszych i największych zamków w Polsce. Przez wieki stanowił siedzibę polskich królów, dziś natomiast pełen jest bogatych kolekcji obrazów, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany czy mebli. Po zwiedzeniu zamku, spacerując bulwarami nad Wisłą, u stóp Wzgórza Wawelskiego można spotkać ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego.
W województwie mazowieckim laureatem Złotych Pinezek 2023 został Zamek Królewski w Warszawie. Miejsce zachwyca królewskimi apartamentami oraz Salą Tronową. To tutaj, w Sali Senatorskiej w 1791 r. uchwalono Konstytucję 3 Maja. Turyści odwiedzający to wyjątkowe miejsce mogą podziwiać obrazy Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, które zostały wykorzystane podczas odbudowy Warszawy zniszczonej po wojnie. Na tyłach budowli mieszczą się zaś ogrody.
Laureatem województwa opolskiego została siedziba Piastów Śląskich w Brzegu z XIII wieku. Odnowiony budynek z odrestaurowaną bramą wjazdową, krużgankami, salami zamkowymi i wystawami sztuki odwiedzają dziś turyści z całego świata.
Na Podkarpaciu koniecznie zwiedzić trzeba Zamek w Łańcucie. Miejsce słynie z pięknych wnętrz oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, niegdyś ściśle związane z
codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.
W podlaskim wyróżniony został Pałac Branickich — jedna z najlepiej zachowanych rezydencji epoki saskiej w Polsce. Na miejscu można podziwiać nie tylko jej eleganckie komnaty, ale także niezwykle zadbane
ogrody pałacowe, które stanowią integralną część terenów zielonych Białegostoku.
Zamek w Malborku to najwspanialsza tego typu budowla średniowiecznej Europy i województwa pomorskiego, wyróżniony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie, o powierzchni około 21 hektarów, oraz arcydziełem architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. Najpiękniejszy widok na zamek jest od strony rzeki – Nogatu, a z zamkowej wieży rozpościera się wyjątkowo malownicza panorama okolicy.
W województwie śląskim warto zobaczyć Zamek Ogrodzieniec, zbudowany za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd.
Krzyżtopór w Ujeździe w województwie świętokrzyskim został wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Dziś można zwiedzać zapierające dech w piersiach ruiny zamku (zachowało się 90% murów), które rozbudzają wyobraźnię i pozwalają przenieść się do czasów świetności tego miejsca.
W warmińsko-mazurskim koniecznie trzeba zobaczyć kolejnego laureata – zamek w Lidzbarku Warmińskim, nazywany „Malowanym zamkiem” i „Wawelem Północy”. Wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce, znakomicie zachowany i w ogromnej części autentyczny.
Zamek w Gołuchowie, laureat województwa wielkopolskiego, to wczesnorenesansowa budowla, która została wzniesiona w 1560 r. Dziś znajduje się tu oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, w którym można podziwiać np. Ostatnią wieczerzę Fransa Florisa. Obok zamku znajduje się ogromny park z egzotyczną roślinnością.
Listę laureatów zamyka Zamek Książąt Pomorskich w województwie zachodniopomorskim. Budowla, odbudowana po wojnie, to pięcioskrzydłowy zespół budynków zaplanowanych wokół dwóch dziedzińców zwanych głównym i menniczym. Dziedziniec główny otoczony jest urokliwymi krużgankami.
Więcej ciekawostek na temat tegorocznych laureatów nagrodzonych Złotymi Pinezkami oraz praktyczne porady i wskazówki, jak wykorzystać rozwiązania Google podczas podróży można znaleźć w e-booku ,,Szlakiem zamków i pałaców’’.