Komputer kwantowy Google (Źródło: https://quantumai.google)
Komputer kwantowy Google (Źródło: https://quantumai.google)

Nowy superkomputer Google wyprzedza konkurencję o całe dziesięciolecia

Nowy superkomputer kwantowy Google to najszybszy tego typu sprzęt na świecie. Jego bezpośredni rywale na te same obliczenia, które on wykonuje w kilka sekund, potrzebują 50 lat.

Komputerowy wyścig zbrojeń

Jednym z głównych czynników, posuwających do przodu nasze osiągnięcia technologiczne, jest budowa superkomputerów zdolnych do obliczania najbardziej skomplikowanych problemów trawiących naukę czy trenowania masywnych algorytmów sztucznej inteligencji. Odpowiednie systemy są zdolne do prawdziwych cudów, jak zwalczanie zmian klimatycznych czy produkcja nowych leków. Może nawet pewnego dnia zrozumieją człowieka. Czy to bardzo odległa przyszłość? Chyba nie, zważywszy, czym niedawno pochwaliło się Google.

Najnowsza konstrukcja amerykańskiego przedsiębiorstwa to absolutny potwór. Ich twór osiągnął supremację kwantową (absolutną dominację obliczeniową nad klasycznymi jednostkami) i potrafi wykonywać bardzo złożone obliczenia w ciągu kilku sekund, których ukończenie najszybszym rywalom zajęłoby około 47 lat.

Tego typu jednostki prawdopodobnie zastąpią kiedyś tradycyjne komputery w naszym codziennym życiu i spowodują rewolucję w ciągu najbliższych kilku dekad. Tak przynajmniej twierdzi Google, i to nie pierwszy raz. W 2019 roku gigant ogłosił już supremację kwantową, ale sceptycy zakwestionowali zasadność tego twierdzenia. IBM, największy rywal Google, argumentował, że zadanie wykonane przez system kwantowy Sycamore firmy Google nie było szczególnie trudne i technicznie mogłoby być wykonane przez klasyczną maszynę, choć w znacznie wolniejszym tempie. Tym razem jednak ciężko o pomyłkę.

Komputer kwantowy Google (Źródło: https://quantumai.google)
Laboratorium kwantowe Google (Źródło: https://quantumai.google)

Najpotężniejszy dotychczas superkomputer

Technologia kwantowa wykorzystuje efekty fizyki kwantowej do znacznego zwiększenia szybkości przetwarzania informacji. Potencjał komputerów kwantowych przewyższa nawet najszybsze klasyczne jednostki, takie jak Frontier w Tennessee.

Klasyczne komputery działają na kodzie binarnym, tj. zero-jedynkowym, natomiast urządzenia jak to zbudowane przez Google wykorzystują mechanikę kwantową, pozwalając bitom kwantowym lub „kubitom” istnieć w wielu stanach jednocześnie – zera, jedynki lub obu.

Najnowsze osiągnięcie Google to zasługa ulepszonego procesora kwantowego Sycamore, który działa teraz na 70 kubitach w porównaniu do poprzednich 53 kubitów. Dzięki 70 kubitom procesor kwantowy może przechowywać i przetwarzać 70 jednostek informacji kwantowej, co jest zadaniem niewykonalnym dla dowolnego klasycznego systemu.

Komputer kwantowy Google (Źródło: https://quantumai.google)
Procesor komputera kwantowego Google (Źródło: https://quantumai.google)

Zanim jednak takie cacka będą dostępne komercyjnie, będziemy musieli poczekać dekadę lub dwie. Więcej o badaniach i obliczeniach dokonanych na najszybszym potworze kwantowym na świecie można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.