Ogromne bazy danych i najtrudniejsze obliczenia świata bez problemu pokonają standardowo używane komputery. Rozwiązaniem zaawansowanych prognoz i symulacji zajmują się teraz superkomputery. Jednym z nich jest Frontier. Co potrafi?
Najszybszy superkomputer na świecie
Superkomputery są urządzeniami, które pozwalają na przetworzenie ogromnych baz danych, zachowując przy tym wysoką prędkość obliczeń. Standardowo dostępne na rynku telewizory nie poradziłyby sobie z tak dużymi i jednocześnie istotnymi kalkulacjami.
Z uwagi na fakt, że coraz więcej środowisk, również naukowych, korzysta z dużej liczby danych, konieczne jest ciągłe opracowywanie i ulepszanie superkomputerów. Jednym z przykładów tak zaawansowanych urządzeń jest Frontier, który póki co znajduje się na pierwszym miejscu pod względem szybkości systemu na świecie. Został opracowany przez firmę Cray Inc i działa na terenie Oak Ridge National Laboratory.
Działanie tego superkomputera zostało oparte o procesory i akceleratory firmy AMD, co pozwoliło na osiągnięcie 1194 EksaFLOPSów wydajności. Ten amerykański komputer zaliczany jest do jednego z najbardziej „zielonych” na całym świecie, przez wzgląd na zdobycie drugiego miejsca w rankingu Green500. Klasyfikacja ta zawiera listę superkomputerów, ułożonych w kolejności, w zależności od osiąganej energooszczędności.
Frontier zdobywa również najlepsze wyniki w obliczeniach HLP-MxP pod względem wydajności. Wśród takich kalkulacji można wymienić te dotyczące sztucznej inteligencji czy obciążeń systemów obliczeniowych dużej skali, czyli HPC.
Jakie badania pozwala zrealizować Frontier?
Superkomputer aktualnie pozwala na realizowanie badań CANDLE (Cancer Distributed Learning Environment). Ich zadaniem jest przeprowadzenie prognozy i symulacji, które w przyszłości pozwolą na prostsze testowanie i identyfikowanie metod w leczeniu nowotworów. Ten obiecujący system w przyszłości mógłby pozwolić na skrócenie badań klinicznych.
Frontier prowadzi również badania na temat symulacji i projektowania mniejszych i wszechstronniejszych plazmowych akceleratorów cząstek. Badanie WarpX mogłoby wspomóc zatem terapie radiologiczne czy wytwarzanie półprzewodników i mnóstwo innych procesów. Wśród procesów, nad którymi pochylają się naukowcy, korzystający z Frontiera, znalazły się także badania dotyczące rzadkich zjawisk występujących w kosmosie.