Superkomputer Athena AGH
źródło: MEiN

Oto Athena – najpotężniejszy superkomputer w Polsce

Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie, czyli zdecydowanie jedna z najsłynniejszych technicznych uczelni w Polsce, ma powód do świętowania. W Akademickim Centrum Komputerowym placówki uruchomiono superkomputer Athena – jest to obecnie najszybsze urządzenie tego typu w Polsce, które pomoże naukowcom z całego kraju w różnorakich badaniach.

Athena – najszybszy superkomputer w Polsce

Athena to najnowszy superkomputer, który właśnie został uruchomiony w ACK Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ten okazuje się najpotężniejszą jednostką tego typu w całej Polsce (prześcignął nawet Altaira, czyli superkomputer w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym PCSS), a zarazem 105. najszybszym na całym świecie (w czerwcowym rankingu TOP500).

Co potrafi? Wiele – a to wszystko za sprawą najnowszych podzespołów, czyli procesorów AMD EPYC 7742 – łącznie 96 układów (każdy ma 64 rdzenie – jest ich zatem 6144), połączonych z 1 TB pamięci operacyjnej RAM, a także 384 kartami GPGPU NVIDIA A100 SXM4 40 GB, które nie dość, że zapewniają teoretyczną moc obliczeniową na poziomie 7,7 PetaFlopsów (czyli 7709 TeraFlopsów), to jeszcze okazuje się bardzo energooszczędny – konsumuje 147 KW. Dla porównania, superkomputer TX-GAIA, oferujący nieco większą wydajność (104. miejsce w TOP500), potrzebuje prawie 10 razy większej mocy – 1436 KW.

Relatywnie niski pobór mocy pozwolił Athenie uplasować się na 9. miejscu rankingu Green500, bowiem na jeden Wat generuje 29.926 GFlops – co jest naprawdę świetnym wynikiem.

Do czego przyda się tak potężna jednostka?

Ministerstwo Edukacji i Nauki na przedsięwzięcie przeznaczyło 12 milionów złotych – dużo? Patrząc na to, jakie możliwości zapewnia, z pewnością cena jest uzasadniona. Athena przyczyni się do rozwoju nauki w Polsce, a naukowcy przeprowadzający badania na większą skalę niż do tej pory w różnych dziedzinach, będą mieli odpowiednie narzędzie „na miejscu”.

Oczekuje się, że urządzenie szczególnie przyczyni się w zakresach projektowania leków, nowych materiałów, a także skutkami zmian klimatu i procesów antropogenicznych. Możliwości jest wiele, teraz wystarczy będzie po nie sięgnąć – a do Krakowa z całej Polski nie jest daleko.

To bardzo ważny moment dla polskiej nauki, która narzędziom takim jak Athena z pewnością nie pozostanie z tyłu.