Ślad węglowy CO2 (źródło: Pixabay)
Ślad węglowy CO2 (źródło: Pixabay)

Prowadzisz dużą firmę? To narzędzie do pomiaru śladu węglowego powinieneś znać

Pomiar śladu węglowego jest coraz bardziej istotny, a od stycznia będzie wymogiem unijnym w przedsiębiorstwach, zatrudniających powyżej 500 pracowników. Istnieje narzędzie, które pozwala łatwo i szybko obliczyć ślad węglowy firmy. Teraz dostępne jest dla firm mających konto w BNP Paribas.

Rosną unijne mechanizmy raportowania

Z roku na rok pojawiają się kolejne mechanizmy raportowania zrównoważonego rozwoju w poszczególnych przedsiębiorstwach. Płyną one zazwyczaj wprost od unijnych instytucji, a jedną z regulujących dyrektyw jest CSRD, czyli Corporate Sustainability Reporting Directive. Publikacja tego dokumentu odbyła się w grudniu zeszłego roku, a nowe zasady i obowiązki raportowe muszą zostać wdrożone już 1 stycznia 2024 roku.

Jak wynika z dyrektywy CSRD, pomiar śladu węglowego oraz jego sprawozdania w formie raportu będą obowiązywały większą liczbę podmiotów. Z pomocą przychodzi bank BNP Paribas, który udostępnia swoim klientom intuicyjne i proste narzędzie Envirly. Dzięki niemu możliwe będzie łatwiejsze wypełnianie nowego obowiązku. Aktualnie trwa projekt pilotażowy, pozwalający na dostosowanie narzędzia do potrzeb użytkowników, czyli klientów banku.

Narzędzie obliczające ślad węglowy (źródło: Envirly)
Narzędzie obliczające ślad węglowy (źródło: Envirly)

Dlaczego pomiar śladu węglowego jest tak ważny?

Jak twierdzi Jarosław Rot, Dyrektor Zarządzający banku BNP Paribas, coraz więcej klientów zaznacza istotę mierzenia i wyznaczania generowanego śladu węglowego. Choć dyrektywa wchodzi w życie za ponad połowę roku, sporo zagranicznych przedsiębiorstw już teraz zwraca uwagę na ten parametr, szczególnie przy wyborze oferty transportu.

Platforma Envirly jest niezwykle intuicyjna i prowadzi swojego klienta krok po kroku, by na końcu procesu stworzyć raport dotyczący generowanego śladu węglowego. Aby uzyskać wynik wystarczy wprowadzić pożądane przez system dane.

Użytkownik ma możliwość skorzystania ze spersonalizowanych rekomendacji, które pozwolą na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, a także przeprowadzenia symulacji planów wprowadzania redukcji, celów firmy oraz ich ciągłego monitorowania.