Księżyc (źródło: Pixabay)
Księżyc (źródło: Pixabay)

Przypadkowe odkrycie Helios może ograniczyć emisję na Ziemi

Poszukiwanie metody produkcji tlenu na Księżycu przez Helios pozwoliło odnaleźć nową i czystą metodę wytwarzania stali. Przypadkowe rozwiązanie pozwoli na zredukowanie emisji CO2 oraz obniżenie kosztów produkcji tego materiału.

Od poszukiwania metod wytwarzania tlenu na Księżycu do nowoczesnej technologii wytwarzania stali

Helios, będący izraelskiem start-upem, poszukiwał rozwiązania technologicznego, które pozwoliłoby na wytwarzanie tlenu na Księżycu. Do tego procesu postanowił wykorzystywać metale, a prowadzone badania pozwoliły na przypadkowe odkrycie nowej technologii produkcji stali.

Tradycyjne metody wytwarzania stali są drogie oraz powodują emisję znacznych ilości gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla. Obecnie działające na całym świecie huty stali są odpowiedzialne za wyemitowanie około trzech miliardów CO2 rocznie, tym samym oddając do środowiska ponad trzy razy więcej tego związku w porównaniu do branży lotniczej.

Rozpowszechniona na świecie stal oraz przemysł hutniczy, choć pozostawiają stanowczy ślad węglowy dla Ziemi, nie otrzymały dotąd nowych rozwiązań, które mogłyby zmniejszyć wysoką emisję gazu cieplarnianego. Helios ma na to naprawdę niezły pomysł.

Jak wygląda obecnie stosowany proces wytwarzania stali, a jakich zmian dokonali naukowcy?

Zazwyczaj produkcja stali opiera się o wytworzenie żelaza z tlenków żelaza, a następnie połączenie ich z węglem wewnątrz pieców hutniczych w obecności temperatury o wysokości 1200 stopni Celsjusza. Stal to nie jedyny produkt, który powstaje w tym procesie, wytwarzany jest również dwutlenek węgla, który, wraz z innymi gazami cieplarnianymi, generuje problem związany ze zjawiskiem globalnego ocieplenia.

Proces wytwarzania żelaza i tlenu (źródło: Helios)
Proces wytwarzania żelaza i tlenu (źródło: Helios)

Startup Helios jednak w swoim procesie oparł się na sodzie, dzięki któremu, jako produkty powstają żelazo oraz tlen, a wszystko to jedynie przy temperaturze 400 stopni, co jest znaczącym ograniczeniem w ilości koniecznej do wytworzenia stali energii.

Wprowadzanie zmian w obecnej technologii produkcji stali nie jest konieczne, ponieważ proces można łatwo wdrożyć do już istniejącej infrastruktury wytwórczej, wpływając zarówno na zmniejszenie kosztów produkcji, jak i emisji gazu cieplarnianego.

Helios zapowiada dalszy rozwój, zarówno w dziedzinie kosmosu, jak i nowej technologii wytwarzania stali.