Dron dostawczy Zipline (źródło:flyzipline)
Dron dostawczy Zipline (źródło:flyzipline)

Ta sieć autonomicznych dronów dostarczy zamówienie pod twoje drzwi

Firma Zipline chce zredefiniować sposób dostarczania zamówień swoją siecią dronów. Statki dostawcze będą spuszczać nasze zakupy na specjalnych linkach.

Drony – przyszłość logistyki

Trwa szalony wyścig zbrojeń między innowacyjnymi firmami logistycznymi o to, kto zbuduje skuteczniejsze, bardziej wydajne i tańsze rozwiązania oparte o drony. Przy nowych sposobach ładowania, bardziej wydajnych bateriach i podzespołach zbudowanie międzykrajowych transportowców i lokalnych kurierów wydaje się kwestią co najwyżej miesięcy. Popularny staje się też koncept sieci dostawczej, która jest w stanie bardzo wydajnie obsługiwać lokalne społeczności. Swoją wizję tego rozwiązania zaprezentowała właśnie firma Zipline.

Zasada działania systemu Zipline jest prosta – pracownik sklepu lub restauracji zaczyna od umieszczenia ładunku w dronie. Jest to w zasadzie opływowa skrzynia z osłoniętym śmigłem z tyłu. W stacji dokującej transporter jest następnie ładowany do brzucha jednego z dronów Zipline P2 Zip eVTOL.

Duży statek kontynuuje lot do adresu docelowego, pozostając przez cały czas na wysokości mniej więcej 100 metrów. Po dotarciu na miejsce opuszcza transporter na zwijanej uwięzi.

Zamówienie raz-dwa pod twoimi drzwiami

Wykorzystując dolną kamerę i inne czujniki na pokładzie, dron jest w stanie zobaczyć docelowe miejsce rozładunku i wykorzystuje śmigła boczne do kompensacji wiatru. System może przenosić paczki o maksymalnej wadze 4 kilogramów w promieniu do 16 kilometrów. Lecąc od stacji ładowania do stacji, ich zasięg jednego skoku zwiększa się do 39 kilometrów.

Sieć okazała się na tyle atrakcyjnym rozwiązaniem, że na usługę znalazło się już kilkunastu chętnych. Michigan Medicine, MultiCare Health System i Salt Lake City’s Intermountain Health planują używać go do dostarczania recept, podczas gdy istniejący klient Zipline, rząd Rwandy, będzie go używać do dostaw do domów, hoteli i placówek opieki zdrowotnej. Sieć spożywcza Sweetgreen planuje dodatkowo wykorzystać usługę do dostarczania zakupów spożywczych do domów klientów.

Chętni do wdrożenia usługi Zipline w swojej firmie mogą kontaktować się z firmą poprzez jej stronę internetową.