Dron Amazon Prime Air MK 27-2, źródło: Amazon
Dron Amazon Prime Air MK 27-2, źródło: Amazon

Amazon przedstawia Prime Air MK30, czyli dostawczego drona

Dron zamiast kuriera? Dostawczy dron Prime Air nowej generacji MK30 od Amazonu już niebawem dostarczy pierwsze paczki do klientów w czasie krótszym niż godzina. Zobaczcie tę nową technologię, rodem z filmów science-fiction.

Sklepy internetowe, zamawianie z dostawą do samych drzwi (a w niektórych miejscach na świecie nawet prosto do lodówki) i robotyczni kurierzy, którzy dostarczają jedzenie – to wszystko pozwoliło rozwinąć skrzydła firmom dostawczym, ale również autonomicznym urządzeniom. Jesteśmy tak zachwyceni wszelkimi dostawami, że w okresie przedświątecznym kurierzy dosłownie nie wyrabiają się w czasie. Z pomocą przychodzi więc Amazon i jego nowy dron, który niebawem będzie dostarczał paczki o masie trochę powyżej 2 kg.

Prime Air nowej generacji, czyli witamy MK30

Opracowywane przez 10 lat, w pełni elektryczne drony Prime Air generacji MK27-2, jeszcze w tym roku dostarczą pierwsze paczki do klientów, zamieszkujących Lockeford w Kalifornii i College Station w Teksasie. Teraz przychodzi jednak czas na przedstawienie nowej generacji: MK30.

Zasięg nowego dronu Amazona będzie zwiększony w porównaniu do poprzedniego modelu. Również jego masa i rozmiar zmaleją. Co istotne – dron jest wodoodporny, co umożliwia dostarczanie paczek również podczas lekkiego deszczu. Ponadto sprzęt jest bardziej odporny na zmiany temperatur, dzięki czemu wybór dostawy dronem będzie możliwy częściej.

Dron Amazon Prime Air MK30, źródło: Amazon
Dron Amazon Prime Air MK30, źródło: Amazon

Dźwięki, wydawane przez dron Amazona, nie są natarczywe, choć osiągnięcie niskiego poziomu hałasu było dość trudne. Aby było to możliwe, w Prime Air MK30 zainstalowano nowo opracowane śmigła, dzięki którym hałas został zredukowany o 25%.

Prime Air został wyposażony w zaawansowany system, który umożliwia wykrywanie i unikanie zagrożeń w wyjątkowych sytuacjach, dzięki czemu dostawy są bezpieczne zarówno dla przewożonych produktów, jak i ludzi, zwierząt czy latających obiektów takich jak inne drony czy ptaki. Mimo wszystko Amazon zapewnia, że urządzenie nowej generacji zostanie przetestowane, aby mogło zostać ocenione przez FDA.

Przez ostatnie 17 lat inżynierowie Amazona opracowywali i ulepszali technologie swoich dronów. Dzięki temu już niebawem możliwe będzie dostarczanie paczek przez drony w mniej niż godzinę, choć ostatecznie dostawy miałyby docierać w zaledwie 30 minut. Czekam z niecierpliwością, aby również w Polsce otworzyć drzwi dronowi z kolejną paczką!