Drukowana w 3D rękawica VR
Drukowana w 3D rękawica VR, źródło: EMPA

Mikropalec pozwala poczuć odnóża owada

Robotyczny świat stoi przed nami otworem. Pozwala nam na odkrywanie ogromnych kosmicznych obiektów i innych, niż Ziemia, planet, ale także umożliwia poznanie wnętrza swojego ciała, a nawet organizmów i struktur, których nie widać gołym okiem. Teraz jednak przyszedł czas na poczucie dotyku najmniejszych obiektów. Zobaczcie jak to możliwe.

Małe obiekty też można poczuć!

Mimo, że od lat znamy urządzenia typu mikroskopy, dzięki którym jesteśmy w stanie dojrzeć niezwykle małe obiekty, okazało się to nie być dla naukowców wystarczające. Uczeni zapragnęli wchodzić z nimi dodatkowo w interakcje, dlatego stworzyli robotyczne mikropalce, które są w stanie wyczuć nacisk nóg owadów! Poznajcie wynalazek z Japonii, który pozwala poczuć najmniejszy nacisk.

Robotyczny mikropalec z Japonii

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Ritsumeikan postanowili zaprojektować i stworzyć robotyczny mikropalec, który umożliwi odczuwanie maleńkich elementów. Jego budowa oparta jest o elastyczny czujnik wytworzony z ciekłego metalu oraz pneumatyczny siłownik balonowy, który pełni rolę sztucznego mięśnia. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie procesu sterowania i wykonywanie ruchu, który podobny jest do ruchu palca

„Dzięki rękawiczce robota człowiek może bezpośrednio kontrolować mikropalce. Taki system pozwala na bezpieczną interakcję z owadami i innymi mikroskopijnymi obiektami.”

Profesor Satoshi Konishi, Uniwersytet Ritsumeikan w Japonii

Nowy wynalazek został zbadany i zweryfikowany za pomocą owada. Owad został unieruchomiony przez zastosowanie narzędzia ssącego, a następnie zmierzono nacisk jego odnóży na mikropalec. Okazało się, że siła przyłożenia nóg wynosi około 10 miliniutonów, co było zgodne z wcześniej przeprowadzanymi badaniami na owadach.

Mikropalec
Mikropalec, źródło: Uniwersytet w Ritsumeikan

Robotyczne mikropalce mogłyby zostać zastosowane nie tylko do interakcji człowieka z małymi obiektami, ale również w rękawicach wirtualnej rzeczywistości, które pomagają przenieść się do wirtualnego świata.

„Dzięki naszemu wykrywającemu naprężenie mikropalcowi byliśmy w stanie bezpośrednio zmierzyć ruch pchający oraz siłę nóg i tułowia owada – coś, czego wcześniej nie można było osiągnąć.”

Profesor Satoshi Konishi, Uniwersytet Ritsumeikan w Japonii

Dalszy rozwój technologii w postaci mikropalca, mógłby umożliwić w przyszłości, odczuwanie nacisku w jeszcze mniejszej skali.