Mózg, czyli najważniejszy organ naszego ciała i centrum układu neurologicznego, nadal nie jest w pełni odkryty. Naukowcy z Australii, którzy intensywnie badają działanie ludzkiego mózgu, stworzyli właśnie mapę połączeń między jego częściami. Wyniki zaskoczyły nawet ich samych.
Nieznana budowa ludzkiego mózgu
Mimo, że latamy w kosmos, mamy lądowniki na Marsie, a w domu sprząta za nas robot, nadal nie do końca znamy budowę naszego mózgu. Ostatnio naukowcom z Uniwersytetu w Sydney udało się stworzyć mapę mózgu, która prezentuje połączenia pomiędzy hipokampem a pozostałymi częściami najważniejszego ludzkiego organu.
„Byliśmy zaskoczeni, że znaleźliśmy mniej połączeń między hipokampem a czołowymi obszarami korowymi i więcej połączeń z wczesnymi obszarami przetwarzania wzrokowego, niż się spodziewaliśmy.”
dr Marshall Dalton, pracownik naukowy w Szkole Psychologii na Uniwersytecie w Sydney
Hipokamp jest częścią mózgu, umieszczoną w jego głębi. Jest niezwykle istotny, aby możliwe było tworzenie pamięci i wspomnień. Jest odpowiedzialny za krótko- i długotrwałe wspomnienia, ale również umożliwia tworzenie fikcji i używanie wyobraźni.
Mapowanie hipokampa
Stworzenie mapy przez naukowców opierało się o wykorzystanie obrazów wykonanych rezonansem magnetycznym. Zespół opracował nową metodę, dostosowaną w taki sposób, aby możliwe było potwierdzenie połączeń różnych obszarów korowych w obrębie hipokampa.
„To, co stworzyliśmy, to bardzo szczegółowa mapa szlaków istoty białej łączących hipokamp z resztą mózgu. Zasadniczo jest to mapa drogowa obszarów mózgu, które bezpośrednio łączą się z hipokampem i wspierają jego ważną rolę w tworzeniu pamięci.”
dr Marshall Dalton , pracownik naukowy w Szkole Psychologii na Uniwersytecie w Sydney
Badania wykazały, że wyniki są bardzo zbliżone do poprzednich. Jednak nowe badania wykazały, że liczba połączeń była niższa z korą czołową, a wyższa z przetwarzaniem wzrokowym. Naukowcy uznają jednak, że zmiany mogły nastąpić wraz z ewolucją człowieka, choć wymaga to potwierdzenia w kolejnych badaniach. Następne odkrycia mogłyby wyjaśnić, dlaczego szympansy pokonują nas w niektórych zadaniach poznawczych w teorii gier.
„Może też być tak, że ludzki hipokamp naprawdę ma mniejszą liczbę połączeń z obszarami czołowymi, niż się spodziewamy, i większą łączność z wizualnymi obszarami mózgu. W miarę rozszerzania się kory nowej być może ludzie wyewoluowali różne wzorce połączeń, aby ułatwić specyficzne dla człowieka funkcje pamięci i wizualizacji, które z kolei mogą stanowić podstawę ludzkiej kreatywności.”
dr Marshall Dalton, pracownik naukowy w Szkole Psychologii na Uniwersytecie w Sydney