Dronowa sieć transportowa Wing (Źódło: wing)
Dronowa sieć transportowa Wing (Źódło: wing)

Sieć małych dronów transportowych dostarczy twoje zakupy do domu

Firma Wing zaprezentowała swoje rozwiązanie na dostarczanie zakupów konsumentom. Sieć dronów przekaże zamówienie z wykorzystaniem skyhooka.

Drony – towarzysze codzienności

Latające, jeżdżące i pływające urządzenia powoli stają się naszymi codziennymi partnerami. Ich autonomiczność i zdolność do radzenia sobie z przeszkodami stale rośnie, dzięki czemu znajdują pole do zastosowania w coraz większej liczbie branż. Kiedy jednak codziennością będzie dron za oknem naszego domu, dostarczający nam zakupy? Wing twierdzi, że już niedługo.

A to za sprawą zaprezentowanego przez firmę systemu stacji „AutoLoader”, przy pomocy których drony wyposażone w skyhook będą w stanie sprawnie odebrać drobne zamówienia i dostarczyć je do konsumentów. Takie rozwiązanie ma na celu przyspieszenie i ułatwienie zamawiania odbioru towarów dla sprzedawców, którzy nie będą już musieli przerywać tego, co robią, aby ręcznie zawiesić torbę na maszynie, kiedy się pojawi.

Każda stacja w sieci ma stosunkowo niewielki mechanizm ładujący, a także miejsce do zawieszenia zamówienia. Para długich ramion prowadzących pozwala dronom unosić się nad stacją oznaczoną kodem QR oraz odebrać paczkę przy pomocy żyłki z hakiem.

Sieć transportowa – czekająca nas codzienność?

Wing zamierza wprowadzić nowe rozwiązanie w ciągu najbliższych 12 miesięcy w ramach szerszego systemu logistycznego sieci dostaw. Firma twierdzi, że do 2024 r. ma być gotowa do zarządzania milionami dostaw przy użyciu ogromnych flot dronów rozmieszczonych w miastach, efektywnie kierowanych między odbiorami, dostawcami i stacjami automatycznego ładowania – znacznie szybciej i taniej niż usługi dostawy naziemnej.

Problem stanowią jednak regulacje prawne – choć wiele firm przeprowadziło już szereg programów pilotażowych na małą skalę w wielu obszarach na świecie, cała branża utknęła w fazie beta, dopóki organy regulacyjne nie wymyślą, jak uczynić masowe loty dronami legalnymi i bezpiecznymi.

W praktyce więc okaże się, czy firma będzie w stanie zrealizować swoje ambitne plany, czy również utknie w oczekiwaniu na decyzje aparatu państwowego.