Wkładka Climfeet (Źródło:solecooler)
Wkładka Climfeet (Źródło:solecooler)

Dwustronne wkładki do butów przekształcą kroki w ogrzewanie lub chłodzenie

Firma Solecooler zaprezentowała innowacyjne wkładki do butów. Dwustronny produkt wykorzystuje energię wytworzoną podczas marszu do ogrzania lub chłodzenia stopy.

Cuda codziennej techniki

W naszym codziennym życiu mamy coraz większy dostęp do drobnych, a jednocześnie niesamowitych cudów techniki. Czujniki toaletowe, badające nasze zdrowie, naszyjniki do rzucania palenia, osobiste, przenośne oczyszczacze powietrza, aplikacje AR do nakładania makeupu… zaawansowane technologie są na wyciągnięcie ręki. Dzisiejsza innowacja zaś to przystępna gratka dla miłośników trekkingu i pieszych wycieczek.

Francuska firma Solecooler stworzyła wkładki czerpiące energię bezpośrednio u źródła: z samych stóp. Energia mechaniczna, powstająca podczas chodzenia, zostaje wykorzystana do zasilenia zintegrowanych elementów grzewczych i chłodzących. Co zasługuje na szczególną uwagę to fakt, że wkładki są wielozadaniowe – dwustronna konstrukcja oznacza, że gdy zmieniają się pory roku, użytkownik może po prostu odwrócić podeszwę, aby uzyskać odwrotny efekt.

Wkładka Climfeet (Źródło: .ispo.com)
Wkładka Climfeet (Źródło: .ispo.com)

Zaawansowane technologie, proste wkładki

Wszystko to zasługa bardzo sprytnej konstrukcji wkładki. Podczas chodzenia miękkie, przypominające bąbelki strąki po stronie chłodzącej sprężają powietrze i wtłaczają je do zwartych, wzmocnionych komórek po stronie ciepłej, tworząc efekt grzewczy (do 4ºC). Następnie, podczas unoszenia stopy w górę, powietrze rozpręża się z powrotem do miękkich komórek po stronie chłodzącej (do -3,5°C). Użytkownik odczuwa tylko efekt odpowiadający stronie skierowanej do góry, dzięki czemu może dopasować wkładki do panującej pogody.

Konstrukcja została stworzona z wykorzystaniem silikonu i miedzi, zapewniając elastyczność i wydajną regulację termiczną. Komórki powietrzne tworzą również naturalną amortyzację, która pochłania wstrząsy i zwiększa ogólny komfort.

Producent przyznaje, że skuteczność Climfeet jest porównywalna do wkładek zasilanych bateryjnie, ale jednocześnie nie występuje w nich efekt przegrzania wybranych punktów i działają w nieskończoność. Ze względu na to, że ciepło/chłód generowane są tylko podczas chodzenia, produkt przeznaczony jest głównie dla robotników pracujących w ekstremalnie zimnych lub gorących warunkach, sportowców oraz ratowników wojskowych i ratunkowych.

Wkładki Climfeet są już dostępne w cenie detalicznej 79 euro za parę.