Papierosy (źródło: Pixabay)
Papierosy (źródło: Pixabay)

Naszyjnik ma pomóc rzucić palenie

Badacze z Chicago opracowali naszyjnik, dzięki któremu możliwe jest mierzenie parametrów palenia tytoniu. Urządzenie ma pomagać w rzucaniu palenia i powstrzymywać powroty do nałogu, a algorytm głębokiego uczenia pokazać poziom uzależnienia.

SmokeMon – naszyjnik z czujnikami, który oceni sposób palenia

Naukowcy z Northwestern Medicine postanowili opracować inteligentny naszyjnik, dzięki któremu rzucanie palenia ma być łatwiejsze. Urządzenie wyglądem przypomina wisiorek z niebieskim lapisem lazuli, a jego zadanie polega na wykrywaniu procesu palenia.

Naszyjnik SmokeMon został wyposażony w system czujników termicznych, który jest w stanie przechwytywać i śledzić ciepło, emitowane podczas palenia. Czujniki potrafią wykryć moment zapalenia papierosa, czas trzymania go w ustach, sposób zaciągania się i ilość wdychanego dymu papierosowego, a także czas pomiędzy zaciągnięciami, co pozwala na stworzenie tzw. topografii palenia.

Palenie papierosów i naszyjnik SmokeMon (źródło: Pixabay)
Palenie papierosów (źródło: Pixabay)

Dane tworzące topografię palenia – ale po co?

Wszystkie zmierzone przez naszyjnik szczegóły umożliwiają ocenę narażenia na szkodliwy tlenek węgla, ale również pozwolą pojąć związek pomiędzy narażeniem na szkodliwe substancje a chorobami, wynikającymi z palenia tytoniu. Do takich chorób należy przede wszystkim nowotwór płuc, choroby serca, udar, cukrzyca, POChP, rozedma płuc czy przewlekłe zapalenie oskrzeli. Choroby te każdego roku powodują zgon 8 milionów osób, a ich bezpośrednią przyczyną jest właśnie palenie tytoniu.

Opracowanie takiej topografii pozwala również na wspomaganie osoby, która już zdołała rzucić palenie, jednak może dopaść ją chęć powrotu do regularnego palenia. Dlatego też naukowcy pragną rozwinąć tę technologię, hamując nawrót palenia.

Naukowcy przeprowadzili badania 19-osobowej grupy palaczy, którzy wzięli już udział w 115 sesjach palenia. Badacze sprawdzali ich zachowania oraz pomiary generowane przez naszyjnik. Specjalistom udało się również stworzyć algorytm oparty o deep learning, dzięki któremu można stwierdzić w czasie rzeczywistym, jak bardzo dana osoba jest uzależniona, a to pozwoli na odnalezienie odpowiednich metod do zwalczania nałogu.