Parking (źródło: Pixabay)
Parking (źródło: Pixabay)

Wydajny system automatycznego parkowania. Samochody będą ustawiane niczym zabawki

Naukowcy z Reuter University opracowali system automatycznego parkowania pojazdów. Dzięki tacom i algorytmom samochody ustawione będą bardzo blisko siebie, maksymalnie wykorzystując miejsce.

Automatyczne systemy parkingowe to przyszłość

Samochodów poruszających się po drogach przybywa z każdym dniem, czego niestety nie można powiedzieć o miejscach parkingowych. Jeśli one już są, to – bądźmy szczerzy – brak umiejętności parkowania części kierowców powoduje znaczące zmniejszenie liczby dostępnych miejsc. Bywają miejsca na tyle zaludnione czy odwiedzane przez tak dużą liczbę osób, że czasami naprawdę trudno znaleźć wolne miejsce. Z pomocą (znowu) przychodzi nauka, algorytmy i, oczywiście, robotyka, co mogliśmy już nieco poznać dzięki robotowi Stanowi.

Uczonym z Rutgers University przyszedł do głowy pomysł stworzenia zautomatyzowanego systemu dla miejskich garaży, dzięki któremu ich wydajność i potencjał będzie maksymalnie wykorzystany. Doskonałym przykładem dla tworzonego planu systemu parkowania był 20-piętrowy, chiński garaż, zlokalizowany w Chongqing.

Stanley Robotics Stan
Parking, na którym działa robot Stan (źródło: Stanley Robotics)

Jak mógłby działać nowy system?

Opracowany system parkingowy został złożony z ruchomych tac umieszczonych na szynach, które przenoszą samochody. Tace stosują się do algorytmu, dzięki któremu technologia jest wydajna i szybsza. Samo parkowanie właściciela samochodu opierałoby się o pozostawienie pojazdu w wyznaczonym do tego miejscu, nazywanym portem, a następnie odebranie go z innego portu.

Cały system parkowania został tak dopracowany, że samochody mogłyby być lokowane równo, ale przede wszystkim bardzo blisko siebie, co znacząco wpływa na powiększenie pojemności garaży oraz zmniejszenie ryzyka uszkodzeń samochodów.

20-piętrowy budynek z systemem automatycznego parkowania w Chongqing (źródło: YouTube)
20-piętrowy parking w Chongqing (źródło: YouTube)

Autorzy, jako dodatkowy atut, podają zmniejszenie ryzyka kradzieży ze względu na brak dostępu do samochodów osób z zewnątrz, co ma też swoją negatywną stronę, bo ile razy zapomnieliśmy zabrać z pojazdu telefonu czy torby, a powrót w tej sytuacji byłby już niemożliwy.

Na ten moment opracowany system i algorytmy są poddawane procesowi tworzenia prototypu, wykorzystującego zabawkowe samochody, a dzięki któremu będzie możliwe dokonanie ogólnej oceny oraz rzeczywistego potencjału.