Automatyczne parkingi obsługiwane przez roboty, czyli jak lotnisko w Lyonie rozwiązuje problem z parkowaniem

Automatyczne parkingi obsługiwane przez roboty, czyli jak lotnisko w Lyonie rozwiązuje problem z parkowaniem

Automatyka wkracza w każdą strefę naszego życia, również na parkingi, gdzie często brakuje miejsc. Z pewnością znasz ten moment, gdy spieszysz się na samolot. W mieście dopadają cię korki, a na parkingu trudno znaleźć miejsce. Na lotnisku w Lyonie urządzenia firmy Stanley Robotics mogą zaparkować za ciebie, a ty spokojnie możesz udać się na odprawę. Czy robot Stan znajdzie zastosowanie na innych lotniskowych parkingach?

Zasada działania robota Stana

Stan firmy Stanley jest swego rodzaju elektryczną lawetą, która podsuwa platformę pod koła twojego samochodu, unosi go i odstawia na zarezerwowane w aplikacji przez ciebie miejsce. Działanie, z poziomu użytkownika, jest bardzo proste – w aplikacji rezerwujesz miejsce parkingowe dla twojego samochodu, po przyjeździe na lotnisko pozostawiasz samochód w specjalnym garażu, a stamtąd odbiera go Stan, który „odprowadza” twój samochód na zarezerwowane miejsce.

W aplikacji także wybierasz datę, kiedy zamierzasz odebrać samochód, a Stan odstawia go do garażu w ustalonym terminie, skąd spokojnie odbierzesz go po powrocie. System wykorzystuje algorytmy, które pozwalają na takie ustawianie samochodów, aby zaoszczędzić miejsce i czas pasażerów, w którym poszukiwaliby miejsc do zaparkowania.

Robot w swojej budowie wyróżnia się czujnikami Velodyne, dostarczającymi szeregu informacji w 3D, co pozwala mu na łatwe, bezpiecznie i bezproblemowe lokalizowanie, mapowanie i śledzenie obiektów. Rodzaj i wiek samochodu jest nieistotny, ponieważ Stan poradzi sobie z każdym pojazdem do 3 ton masy i 5 metrów długości. Według producenta parkowanie przez Stana umożliwia zwiększenie wykorzystania parkingu o około 50%.

Przyszłość i koszt wypożyczenia Stana

Obecnie Stan znalazł zastosowanie na lotnisku w Lyonie. Aktualnie jest w fazie testów w Europie i Japonii oraz Ameryce Północnej, gdzie najprawdopodobniej znajdzie swoje zastosowanie w rzeczywistości już w przyszłym roku.

Stan jest w pełni bezpieczny i w zasadzie przypomina tradycyjny wózek widłowy. Wielu właścicieli parkingów i lotnisk jest zainteresowana nowym sposobem parkowania pojazdów z wykorzystaniem wyjątkowego automatycznego urządzenia. Także właściciele parkingów przy galeriach handlowych przyszłościowo patrzą na rozwiązanie problemu z przeładowanymi parkingami.

Podobne pomysły pojawiły się i już znalazły zastosowanie w Chinach, gdzie tamtejsze służby wykorzystują roboty, aby „odholować” nieprawidłowo czy nielegalnie pozostawiony pojazd.