Zestaw Sony DSC-HX99RNV (Źródło: pressroom.pixelshift.studio)
Zestaw Sony DSC-HX99RNV (Źródło: pressroom.pixelshift.studio)

Zestaw fotograficzny Sony pomaga słabowidzącym robić świetne zdjęcia

Sony przedstawiło nowy zestaw do fotografii. Urządzenie z projekcją obrazu bezpośrednio na siatkówkę pomaga osobom z wadami wzroku uchwycić otaczający ich świat.

Wzrok najważniejszym zmysłem

Zmysł postrzegania to prawdopodobnie najważniejszy sensor obserwacji i analizy świata zarówno dla maszyn, jak i ludzi. Nic więc dziwnego, że w urządzenia do poprawy i naprawy wzroku inwestowane są ciężkie pieniądze. Wraz z postępem technologicznym jesteśmy nawet w stanie, do pewnego stopnia, przywrócić wzrok niewidomym. Sony natomiast zaprezentowało fotograficzną nowość, która pozwoli słabowidzącym wykonywać świetne zdjęcia.

A to za sprawą nowego produktu Sony DSC-HX99RNV, czyli współtworzonego z QD Laser zestawu do projekcji siatkówkowej. Tego typu technologia wykorzystuje rzutowanie obrazów bezpośrednio na siatkówkę oka. Pozwala to ominąć pewne wady, które powodują upośledzenie wzroku. W efekcie, nowy zestaw Sony zamienia siatkówkę w ekran projekcyjny, który omija mechanizm ogniskowania oka.

Laserowa projekcja siatkówki to całkowicie nowa technologia, która została zastosowana w praktyce po raz pierwszy na świecie. Dzięki zestawowi DSC-HX99 RNV, który zawiera cyfrowy aparat fotograficzny Sony, mamy nadzieję, że osoby, dla których tradycyjne wizjery były trudne w użyciu, będą teraz cieszyć się robieniem zdjęć, poszerzaniem zakresu swoich działań i odkrywaniem nowych światów.

Mitsuru Sugawara, prezes i dyrektor generalny QD Laser

Z tym zestawem Sony każdy zrobi świetne zdjęcia

Nowy zestaw, po zamocowaniu na aparacie osoby z konkretnymi wadami wzroku – w szczególności takimi dotyczącymi ostrości – uzyskają dostęp do wszystkich typowych funkcji modelu aparatu DSC-HX99, który umożliwia rejestrowanie filmów i zdjęć 4K w trybie RAW o. Ma też 30-krotny zoom optyczny. Chociaż aparat można znaleźć w Internecie za mniej niż 500 dolarów, sam wizjer również będzie swoje kosztował. Sony nie określiło jeszcze ile, ale twierdzi, że pomoże w dofinansowaniu sprzętu dla osób słabowidzących.

Premiera zestawu zbiega się ze wsparciem programu „With My Eyes” stworzonego przez QD Laser, którego celem jest zapewnienie wyraźniejszego widzenia osobom z wadami wzroku.