Koło zębate (źródło: Pixabay)
Koło zębate (źródło: Pixabay)

Czujniki będą wbudowywane do obrotowych elementów w 3D

Inżynierowie MIT zdołali opracować system, który umieszcza czujniki na etapie drukowania ruchomych elementów w 3D. MechSense może być też wdrożony jako rozszerzenie SolidWorks.

Lokowanie czujników w ruchomych elementach będzie łatwiejsze

Drukowane w trójwymiarze mechanizmy obrotowe to szybka i prosta metoda, jednak ręczne ulokowanie wewnątrz nich czujników, a także ich zintegrowanie, by mogły płynnie i bezproblemowo realizować swoje zadania, jest naprawdę trudne. Ręczne umieszczanie czujników w mechanizmie obrotowym może powodować plątanie się przewodów, a co za tym idzie blokowanie lub ograniczanie możliwości obrotu poszczególnych części.

Dlatego też inżynierowie z MIT postanowili opracować system, który pozwoli na umieszczanie czujników 3D bezpośrednio w drukowanych, ruchomych częściach, a wszystko to dzięki przewodzącemu włóknu. System został nazwany MechSense i pozwala na drukowanie w 3D mechanizmów obrotowych z już wbudowanymi czujnikami.

Czujniki integrowane z drukowanymi w 3D elementami obrotowymi (źródło: MIT)
Czujniki integrowane z drukowanymi w 3D elementami obrotowymi (źródło: MIT)

Od projektowania do drukowania w 3D

Projektowanie elementów drukowanych w 3D realizowane jest w zakresie programów komputerowych typu CAD, do których należy na przykład SolidWorks. Naukowcy z MIT zdecydowali się więc pójść o krok dalej i stworzyć wtyczkę dedykowaną dla tego oprogramowania, dzięki której możliwe będzie przeprowadzenie automatycznej integracji czujnika z ruchomymi elementami drukowanymi.

Tak opracowane rozwiązanie może uprościć tworzenie nowych urządzeń, których podstawowymi częściami są elementy obrotowe. Zatem MechSense mogłoby znaleźć zastosowanie w takich urządzeniach, jak turbiny czy silniki.

Czujniki integrowane z drukowanymi w 3D elementami obrotowymi (źródło: MIT)
Czujniki integrowane z drukowanymi w 3D elementami obrotowymi (źródło: MIT)

System MechSense został opracowany w oparciu o bezstykowe czujniki pojemnościowe, które umożliwiają wykrywanie zmian pola elektrycznego pomiędzy dwoma materiałami przewodzącymi. Odebrane przez czujnik parametry można wykorzystać m. in. do obliczenia prędkości przepływu.

W oparciu o opracowany system naukowcom udało się stworzyć kilka prototypowych urządzeń, wśród których znalazła się inteligentna lampka biurkowa, która pod wpływem jej obrotu zmienia poziom jasności oraz kolor. Podczas badań inżynierom udało się także wydrukować przekładnię planetarną czy koło mierzące odległość, gdy się toczy.