BMW Panoramic Vision
(fot. BMW)

BMW Panoramic Vision – imponująca technologia wykorzysta szerokość całej szyby

W nowych modelach BMW znajdziemy naprawdę spore i rozbudowane wyświetlacze Head-Up, ale niemiecki producent zamierza pójść o krok dalej. W 2025 roku zadebiutuje Head-Up, który wykorzysta szerokość całej przedniej szyby.

W nowych autach znajdziemy duże wyświetlacze Head-Up

Od momentu debiutu wyświetlacze Head-Up przeszły naprawdę sporą drogę. Początkowo w samochodach wykorzystywane były do pokazywania prostych informacji, jak chociażby aktualnej prędkości. Natomiast obecnie pod względem rozmiarów przypominają ekran średniego telewizora, a dodatkowo pozwalają na wyświetlanie wielu różnych wskazań, a nawet na pokazanie mapy nawigacji. Co więcej, w Mercedesach czy Audi oferują rozszerzoną rzeczywistość.

Jedne z lepszych wyświetlaczy Head-Up znajdziemy również w nowych modelach BMW. Charakteryzują się one wysoką szczegółowością, a także w wielu scenariuszach pozwalają na jazdę bez patrzenia na cyfrowe zegary – w końcu na szybie mamy m.in. aktualną prędkość, obowiązujące ograniczenie, informacje o aktywnych systemach wsparcia kierowcy, a także mapę nawigacji.

Obecnie jednak omawiane wyświetlacze przeznaczone są przede wszystkim dla kierowcy, a także widoczne są wyłącznie po lewej stronie przedniej szyby. BMW postanowiło jednak pójść o krok dalej i wprowadzić Head-Up na szerokość całej przedniej szyby.

BMW Panoramic Vision
(fot. BMW)

BMW Panoramic Vision, czyli ogromny Head-Up

Jak informuje bawarski producent samochodów, nowy wyświetlacz Head-Up, dzięki projekcji na całą szerokość przedniej szyby, stworzy unikalną powierzchnię interakcji i informacji dla wszystkich pasażerów. Chociaż dodałbym do tego, że chodzi głównie o tych „wszystkich” znajdujących się z przodu.

Frank Weber, członek zarządu ds. rozwoju w BMW AG, twierdzi, że wprowadzenie Panoramic Vision sprawi, że przednia szyba stanie się niemal jednym, dużym ekranem. Oczywiście kierowca będzie miał możliwość personalizacji, jakie treści będą pokazywane na wyświetlaczu Head-Up, a także będzie mógł zdecydować, czy wszyscy pasażerowie będą mogli je zobaczyć.

Należy jeszcze wspomnieć, że Panoramic Vision wyświetla informacje istotne dla kierowcy i pasażerów, nawet przy dużym natężeniu światła. Pojawiają się na ciemnym obszarze przy dolnej krawędzi przedniej szyby. W ten sposób powstaje niezwykle ostry obraz, który jest widoczny przez cały czas na całej szerokości szyby. To spora różnica względem obecnych wyświetlaczy Head-Up, które widoczne są wyłącznie dla kierowcy, a pozostali pasażerowie widzą zazwyczaj tylko „zwykłą szybę”.

Technologia BMW Panoramic Vision zadebiutuje w 2025 roku, wraz z pierwszymi modelami NOWEJ KLASY, które mają przynieść liczne zmiany, a nawet małą rewolucję w ofercie BMW.