BenQ MOBIUZ EX480UZ
(źródło: BenQ)

Oto pierwszy monitor dla graczy BenQ z ekranem OLED. Cena zwala z nóg

Nadchodzi OLED-owa rewolucja. Takie wnioski wysnuł Stilgar – znawca monitorów i ekranów z kanału YouTube moreleTV i naprawdę coś w tym jest. Producenci monitorów dla graczy w ostatnich miesiącach wręcz zasypują nas coraz nowszymi premierami, w ramach których na rynek trafiają ekrany z tymi jakże świetnymi matrycami. BenQ dołącza się do OLED-owej imprezy, wypuszczając swój pierwszy monitor dla graczy, którego nie tylko specyfikacja, ale i cena robi wrażenie.

BenQ MOBIUZ EX480UZ. Pierwszy OLED-owy monitor tej marki dla graczy

Ten rok może być naprawdę przełomowy dla rynku monitorów dla graczy. Dotychczas przy wyborze ekranu mieliśmy do dyspozycji przede wszystkim różne wariacje matryc LCD (IPS, VA, TN), ale od niedawna producenci, tacy jak LG, Samsung czy Corsair, wprowadzają swoje OLED-owe propozycje. Do całej imprezy dołącza BenQ ze swoim 48-calowym monitorem MOBIUZ EX480UZ, bazującym na organicznych diodach elektroluminescencyjnych.

Jego rozmiary robią wrażenie, a więc nie jest to typowa propozycja, którą wstawimy na biurko jako główny monitor – chyba że mamy naprawdę duże biurko. Urządzenie bardziej przypomina telewizor, stworzony, aby grać – mowa tu o przekątnej 48″. Matryca monitora BenQ pracuje w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli), oferuje odświeżanie 120 Hz, czas reakcji GtG na poziomie 0,1 ms oraz jasność maksymalną 450 nitów.

Z dodatkowych technikaliów warto dodać, że panel powinien zaoferować 98% pokrycie przestrzeni barw DCI-P3, a samo urządzenie ma system głośników 2.1 z dwoma 5-W standardowymi jednostkami i 10-W niskotonowym. Jest także technologia AMD FreeSync Premium.

Nie zabraknie tu też pełnego zestawu złączy… i wysokiej ceny

Co więcej, BenQ MOBIUZ EX480UZ został wyposażony w system mocowania VESA 200 x 200 mm (dla uchwytów ściennych), a i ma na pokładzie pełen zestaw złączy. Jest tu bowiem 1x DisplayPort 1.4, 2x HDMI 2.1, 2x USB-A 3.2, 1x USB-B oraz 1x USB-C z funkcją USB Power Delivery 90 W i DisplayPort.

No dobra, a ile to będzie wszystko kosztowało? BenQ podaje sugerowaną europejską cenę 1799 euro (równowartość ~ 8450 złotych), natomiast w Polsce monitor kosztuje 8790 złotych w sklepie Komputronik, a w x-kom – 9199 złotych.

Niestety, dopóki monitory OLED dla graczy nie staną się standardem u każdego producenta, tego typu sprzęty będą drogie.