Samsung Odyssey OLED G8
źródło: Samsung

Jest piękny i potężny. Nowy monitor dla graczy Samsung Odyssey OLED G8

Samsung od wielu lat prowadzi swoją gamingową linię monitorów Odyssey, w której pojawiło się kilka tak zwanych perełek. Najnowsze urządzenie z serii będzie czymś innym, ponieważ nowy Odyssey OLED G8 cechuje się pięknym (wyróżniającym się na tle innych!) designem, ale i solidną specyfikacją techniczną.

To pierwszy gamingowy monitor OLED Samsunga

Samsung ma na swoim koncie naprawdę sporą ilość zaprojektowanych monitorów – niezależnie czy mówimy o propozycjach „zwykłych”, czy gamingowych. Najnowsze urządzenie południowokoreańskiego producenta jest kierowane raczej do tej drugiej grupy, głównie przez możliwość, jakie gwarantuje specyfikacja. Jak sama nazwa mówi, Odyssey OLED G8 bazuje na OLED-owej matrycy – mamy tu do dyspozycji 34-calowy, zakrzywiony panel (jednak bez funkcji zginania, jak LG OLED Flex czy Corsair Xeneon Flex).

Zakrzywienie jest, ale nie aż takie ogromne, bo 1800R (im mniejsza liczba, tym zakrzywienie większe). Panel pracuje w rozdzielczości UWQHD (3440 x 1440 pikseli) w kinowych proporcjach 21:9. Czas reakcji to 0,1 ms (!), zaś częstotliwość odświeżania to 175 Hz. Jako iż Samsung Odyssey OLED G8 ma na pokładzie matrycę typu OLED, to – poza super niskim czasem reakcji – jest również wysoki współczynnik kontrastu statycznego, 1000000:1. Co więcej, jest też certyfikat VESA DisplayHDR 400 True Black i pokrycie barw DCI-P3 na poziomie 99,3%.

Całość została zamknięta w naprawdę dobrze prezentującej się obudowie – ramki wokół wyświetlacza są cienkie, a w zestawie wraz z monitorem znajdziemy oczywiście podstawę, która prezentuje się bardzo elegancko (a i ma otwór do przeprowadzenia kabli). Na tylnej części znajduje się podświetlenie RGB w postaci pierścienia, a także pełen zestaw złącz: microHDMI 2.1, Mini DisplayPort 1.4 oraz USB-C.

Maszyna do gamingu i rozrywki

Poza gamingową specyfikacją, Samsung Odyssey OLED G8 ma do dyspozycji m.in. Gaming Hub, czyli platformę, która umożliwia m.in. strumieniowanie gry z usług GeFore NOW, Google Stadia, Xbox, Utomik, Amazon Luna (w USA). Hub trafił stosunkowo niedawno do monitorów dla graczy z serii Odyssey, więc może zamienić tego typu urządzenie w centrum rozrywki.

Samsung Odyssey OLED G8
źródło: Samsung

Poza platformami strumieniowania gier, do dyspozycji są aplikacje YouTube, Apple TV+, Disney+, Netflix czy Prime Video. Nie trzeba nawet dysponować komputerem, aby grać i bawić się z pomocą najnowszego Samsunga Odyssey OLED G8 – chociaż komputer lub konsola przyda się, aby wykorzystać pełnię możliwości monitora.