Odpady papierowe, źródło: Pixabay
Odpady papierowe (źródło: Pixabay)

AI pozwoli lepiej sortować odpady nadające się do kompostowania

Technologia sortowania odpadów potrzebuje zmian, aby dokładniej oddzielać frakcje kompostowalne. Pojawił się pomysł na wykorzystanie do tego celu AI. Jaką skuteczność można osiągnąć?

System sortowania odpadów oparty o AI

Brytyjscy naukowcy opracowali system, działający w oparciu o uczenie maszynowe, dzięki któremu możliwe jest automatyczne sortowanie odpadów. Choć maszyny od lat działają w sortowniach, jeszcze nigdy nie były w stanie tak dokładnie oddzielić kompostowalnych frakcji.

Do systemu użyto metodę obrazowania hiperspektralnego (HSI), pozwalającą na wykrywanie budowy chemicznej w trakcie procesu skanowania odpadów. Technologia ta wykorzystuje podczerwień o zakresie długości fali od 950 do 1730 nanometrów i pozwala na zidentyfikowanie i rozróżnienie odpadów z tworzyw sztucznych takich, jak polipropylen (PP), stosowany m. in. w produkcji pojemników śniadaniowych, politereftalan etylenu, czyli PET, w którym sprzedawana jest np. woda mineralna, a także LDPE, czyli polietylen o niskiej gęstości, z którego powstaje folia spożywcza czy reklamówki i woreczki.

HSI pozwala także na odróżnienie tworzyw kompostowalnych, czyli powstałych np. z kwasu polimlekowego (PLA), politereftalanu adypinianu butylenu (PBAT), ale również powstałych z materiałów kompostowalnych jak np. liście palmowe czy trzcina cukrowa.

AI pomoże lepiej oddzielać odpady kompostowalne (źródło: Pixabay)
Kompost (źródło: Pixabay)

Wysoka skuteczność AI w rozpoznawaniu materiałów w odpadach

Opracowane modele sztucznej inteligencji doskonale poradziły sobie z sortowaniem odpadów, osiągając wysoką dokładność, co daje sporą szansę na ulepszenie technologii rozdzielania wytwarzanych śmieci.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez brytyjską organizację klimatyczną WRAP, nawet około 1/3 plastikowych opakowań, które zostały wyprodukowane na świecie, nie trafia do procesu recyklingu, zanieczyszczając środowisko.

Technologia sortowania odpadów, wykorzystująca AI oraz uczenie maszynowe, opracowana przez naukowców z UCL pozwoliła na zidentyfikowanie kompostowalnych tworzyw z prawie 100% dokładnością. Proces nie zużywa dużo energii oraz nie wymaga zastosowania wody czy środków chemicznych, a także praktycznie bezbłędnie jest w stanie identyfikować odpady większe niż 10 na 10 milimetrów.