Amazon Projekt Kuiper Anteny
(źródło: Amazon)

Czy to nowe modele anten Starlink? Nie, to terminale internetu satelitarnego Amazonu!

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać Starlinka – internet satelitarny firmy SpaceX, należącej do Elona Muska to przecież najpopularniejsza usługa tego typu. Co prawda, korporacja nie była w żadnym wypadku pierwsza – wiele firm wcześniej już oferowało internet satelitarny. W przyszłości możemy zobaczyć kolejnego dużego gracza w tym segmencie – Amazon z projektem Kuiper.

Czym jest ten cały „Project Kuiper”?

Project Cuiper odnosi się nazwą do Pasu Kuipera, czyli obszaru znajdującego się w dalekich zakątkach Układu Słonecznego – tuż za ostatnią, 8. planetą, czyli Neptunem. W skład formacji wchodzą planetoidy, a także planety karłowate – m.in. Pluton, który do 2006 roku był uznawany za pełnoprawną, 9. planetę Układu Słonecznego.

No dobra, ale czym on jest? To tak naprawdę sieć satelitów Amazonu, które mają krążyć na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), oferując przy tym dostęp do internetu satelitarnego. Jak na razie, żadne urządzenie w ramach projektu jeszcze nie zostało wyniesione na orbitę. Zgodnie z obecnymi planami, ma być to aż 3236 jednostek.

Jeszcze w tym roku zostaną wyniesione dwie testowe satelity, natomiast licencja amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) z 2020 roku wymaga, aby do lipca 2026 roku co najmniej połowa satelitów Amazonu trafiła na swoje miejsce.

SpaceX Starlink
Starlink SpaceX

Jak twierdzi korporacja, do końca 2024 roku pierwsi klienci na świecie będą mogli korzystać internetu satelitarnego Project Kuiper, ale do tego będą potrzebne specjalne terminale. Amazon pokazał trzy modele, o odmiennej specyfikacji, dedykowane różnym odbiorcom.

Do obsługi internetu satelitarnego Amazonu będą potrzebne te terminale

Aby skorzystać z internetu satelitarnego Amazon, trzeba będzie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jak na razie firma pochwaliła się światu trzema modelami terminali, które w przyszłości będą dostępne do wyboru, w zależności od wymagań. Najmniejsza i najbardziej przystępna cenowo propozycja ma zajmować powierzchnię 45 cm2, a jej waga to zaledwie około 400 g. Sprzęt zaoferuje łączność do 100 Mb/s.

Amazon Projekt Kuiper Antena 100 Mb/s
(źródło: Amazon)

Średni model ma być niewiele większy – bo ma mieć około 70 cm2, przy grubości 2,5 centymetra, a sama antena powinna ważyć mniej niż 2 kg. Urządzenie to ma zapewnić już znacznie lepszą specyfikację, umożliwiając połączenie z internetem o prędkości do 400 Mb/s. Według Amazonu, koszt produkcji takiego sprzętu nie powinien przekroczyć 400 dolarów (równowartość ~1750 złotych).

Amazon Projekt Kuiper Antena 400 Mb/s
(źródło: Amazon)

No i na koniec pozostaje najpotężniejsza propozycja – ma wymiary 48 × 76 cm i ma zagwarantować prędkość do 1 Gb/s.

W następnych latach powinniśmy więc zobaczyć poważnego konkurenta dla Starlinka. Teraz pozostaje nam czekać do pierwszej połowy 2024 roku, w której będą wystrzeliwane pierwsze satelity Project Kuiper.

Amazon Projekt Kuiper Antena 1 Gb/s
(źródło: Amazon)