BMW logo
(fot. oiot.pl)

Rozmawiasz czasem ze swoim BMW? Jeśli tak, to mamy dobrą informację 

Nowe modele BMW, podobnie jak samochody konkurencji, wyposażone są w asystenta głosowego. Dzięki technologii Amazon Alexa ma on stać się odczuwalnie lepszy, a dialogi między kierowcą a samochodem mają być bardziej naturalne.

Rozmowa z BMW będzie przyjemniejsza

W dobie coraz bardziej złożonych systemów infotainment, a także obsługi z wykorzystaniem dotykowego ekranu i redukcji fizycznych przycisków, asystenci głosowi w nowoczesnych samochodach stają się coraz ciekawszą opcją sterowania różnymi funkcjami.

Dzięki nim możemy po prostu poprosić o zmianę temperatury, włączenie grzenia fotela czy nawet otwarcie szyberdachu. Nie musimy poświęcać czasu na znalezienie odpowiedniej funkcji w rozbudowanym menu. Asystenci przydają się również podczas korzystania z nawigacji – jeśli obsługa głosowa jest na wysokim poziomie, to system bez problemów powinien przyjąć polecenie prowadzenia do konkretnego celu czy wyszukania najbliższej stacji paliwowej.

BMW, które od wielu lat wkłada sporo sił w rozwój własnego systemu infotainment, a także ciągle poszukuje nowych sposobów sterowania funkcjami samochodu, nie mogło odpuścić tematu asystenta głosowego. Już teraz w nowych modelach znajdziemy asystenta, który stara się przyjmować polecenia w bardziej naturalnym języku. Co więcej, niebawem asystent ma stać się zauważalnie lepszym rozwiązaniem.

BMW asystent głosowy
(fot. BMW)

Producent z Bawarii ogłosił, że kolejna generacja asystenta głosowego BMW będzie oparta na technologii Amazon Alexa. W założeniach ma to pozwolić na uzyskanie bardziej naturalnego dialogu między kierowcą a samochodem, dzięki czemu w założeniach więcej funkcji będziemy obsługiwać za pomocą głosu, bez odrywania wzroku od drogi.

Klienci będą mogli korzystać z asystenta głosowego BMW jako inteligentnego eksperta w zakresie samochodu, a Alexa zapewni funkcje znane wielu klientom już dziś – na przykład odtwarzanie muzyki, zdalne sterowanie inteligentnym domem, dodawanie pozycji do listy zakupów czy sprawdzanie prognozy pogody. Klienci będą mogli nadal indywidualnie korzystać z nowego asystenta głosowego BMW i Alexy – lub używać obu asystentów jednocześnie.

Na integrację musimy jeszcze trochę poczekać

Jak podaje niemiecki producent, pierwsze samochody z asystentem głosowym nowej generacji, umożliwiającym korzystanie z technologii Alexa, pojawią się w ciągu najbliższych dwóch lat.

Przyznam, że brzmi to intrygująco i faktycznie możemy otrzymać świetnego asystenta głosowego w BMW. Zanim to się jednak stanie, chciałbym zobaczyć coś innego, a mianowicie wprowadzenie obsługi języka polskiego. Informacje o wdrożeniu wsparcia dla naszego języka pojawiają się już od dłuższego czasu, ale Bawarczycy nie zaprezentowali jeszcze gotowego produktu. Trochę słabo, tym bardziej, że Mercedes już kilka lat temu udostępnił język polski w swoim asystencie głosowym.