Google Glass Enterprise Edition 2 (źródło: Google)
Google Glass Enterprise Edition 2 (źródło: Google)

To koniec Google Glass Enterprise Edition

To koniec inteligentnych okularów Google Glass Enterprise Edition. Google będzie wspierał swój sprzęt AR jeszcze do 15 września. Co stanie się później?

Pożegnajmy okulary AR z serii Glass Enterprise

Firma Google ogłosiła, że sprzedaż inteligentnych okularów Glass Enterprise Edition została zakończona z dniem 15 marca 2023 roku. Obecni użytkownicy nadal będą otrzymywać wsparcie, jednak zaledwie do 15 września br.

Jak wynika z komunikatu Google, po tej dacie dalej będzie możliwe ich stosowanie, jednak już bez aktualizacji oprogramowania. Okulary nadal będą mogły działać i będą podlegały aktualizacjom wprowadzanym przez zewnętrznych programistów.

W komunikacie dotyczącym inteligentnych okularów, Google powiadamia użytkowników, że aplikacja Meet on Glass, która powstała niecały rok temu, nie będzie otrzymywała już wsparcia po 15 września oraz po tym dniu może przestać działać w dowolnym momencie.

W przypadku uszkodzeń okularów, gigant technologiczny zobowiązał się do wymiany urządzenia, jednak również będzie miało to miejsce do połowy września, a obrazy dostępne w systemie mają być możliwe do uruchomienia minimum do dnia 1 kwietnia 2024 roku.

Jakie plany na rozszerzoną rzeczywistość ma Google?

Inteligentne okulary Glass Enterprise Edition były produktem służącym do pracy w rozszerzonej rzeczywistości i umożliwiały pracownikom firm oraz przemysłu realizowanie kontaktu bez użycia rąk. Edycja AR autorstwa Google została zapoczątkowana ponad 10 lat temu, a jeszcze w 2019 roku pojawiła się aktualizacja drugiej generacji, oparta na Snapdragon XR1.

Rezygnacja Google z linii inteligentnych okularów zdarza się w momencie, gdy platforma otrzymuje dostęp do testowania integracji z telefonami Pixel, poprzez nową aplikację towarzyszącą, umożliwiającą połączenie z popularnymi aplikacjami Google w postaci Aparatu, Zadań czy Tłumacza.

Google pracuje również nad zestawami rozszerzonej rzeczywistości opartych na Androidzie oraz inteligentnymi pierścieniami.