Księżyc (źródło: Pixabay)
Księżyc (źródło: Pixabay)

Rolls-Royce zbuduje reaktor jądrowy na Księżycu?

Firma Rolls-Royce dostała zastrzyk pieniędzy, które pozwolą na wybudowanie reaktora jądrowego, służącego bazie na Księżycu. W działania zaangażowani są brytyjscy naukowcy oraz rząd.

Dofinansowanie Rolls-Royce’a od Brytyjskiej Agencji Kosmicznej

Brytyjska Agencja Kosmiczna zasiliła firmę Rolls-Royce w 2,9 miliona funtów, za które powstać ma reaktor jądrowy, mający zapewnić energię elektryczną dla przyszłej bazy ulokowaną na powierzchni Księżyca. Planowana baza, a w niej reaktor jądrowy, mają być podstawą zapewnienia możliwości komunikowania się, realizowania badań, przeprowadzania eksperymentów, a także podtrzymywania życia.

Brytyjska Agencja Kosmiczna w zeszłym roku sfinansowała również badania Rolls-Royce’a. Planowana baza księżycowa ma być w przyszłości bezpiecznym i wystarczającym do badań domem, przeznaczonym dla astronautów. Przewidywany reaktor jądrowy ma być gotowy do 2029 roku.

Mikroreaktor Rolls-Royce (Źródło: Twitter)
Mikroreaktor Rolls-Royce (Źródło: Twitter)

Reaktor jądrowy na bazie księżycowej w oparciu o współpracę wielu brytyjskich instytucji

Budowa reaktora jądrowego w bazie na Księżycu to nie tylko intensywne prace firmy, ale również wielu brytyjskich naukowców i inżynierów, pochodzących z uniwersytetów takich, jak Oxford, Bangor, Sheffield i Brighton.

„Eksploracja kosmosu jest najlepszym laboratorium dla tak wielu technologii transformacyjnych, których potrzebujemy na Ziemi: od materiałów po robotykę, odżywianie, czyste technologie i wiele innych.”

George Freeman, Minister Nauki

Brytyjski rząd wycenia tamtejszy przemysł kosmiczny na 16 miliardów funtów, a władze wspominają jedynie o Kalifornii, która wyprzedza Wielką Brytanię w budowie większej liczby satelitów. Pomimo nieudanej próby wzniesienia satelity „Cosmic Girl” z terenu Newquay, spowodowanej anomalią techniczną, która miała miejsce w styczniu tego roku, brytyjski rząd i naukowcy nie poddają się oraz optymistycznie podchodzą do dalszych działań w kwestii eksploracji kosmosu.

Stworzenie bazy na Księżycu z dostępem do stałego źródła energii mają pozwolić na przeprowadzenie badań, które dadzą szansę istnienia i życia ludzi na Księżycu.