Starlink Roam antena
(źródło: SpaceX)

Starlink Roam już w Polsce. Ile zapłacimy za nową ofertę internetu Elona Muska?

Starlink to niezwykle ambitny projekt, który rozwija firma Elona Muska, SpaceX. Jest to internet satelitarny, który możemy odbierać niemal na całym świecie – oczywiście jeśli mamy odpowiedni sprzęt i pakiet. Pod koniec ubiegłego roku podstawowa, mieszkaniowa wersja usługi doczekała się ogromnych zmian, w postaci limitu 1 TB danych na miesiąc. Teraz serwowana jest kolejna, ponieważ firma uruchamia nową-starą usługę, dostępną prawie na całym świecie.

Starlink Roam (global roaming) dostępny już w Polsce

Firma Elona Muska, postanowiła uruchomić nową ofertę globalnego internetu stworzoną dla osób, które cały czas podróżują po świecie – w miejsca, gdzie dostęp do połączenia internetowego jest utrudniony albo go w ogóle nie ma. W ubiegłym miesiącu usługa ta była testowana wyłącznie dla zamkniętego grona klientów.

Teraz usługa Starlink Roam jest już dostępna globalnie i trafiła nawet do nas, do Polski. Okazuje się, że jest to nowa-stara usługa, znana wcześniej jako RV, albo Starlink dla kamperów. Cena pozostaje tutaj niezmienna, ponieważ globalny roaming internetu satelitarnego Elona Muska, kosztuje 430 złotych na miesiąc. Jeśli porównywać to z podstawową ofertą dla klientów indywidualnych, za którą trzeba zapłacić 335 złotych na miesiąc, jest to całkiem niezły deal. Dlaczego?

W obu przypadkach trzeba jednorazowo wydać 2720 złotych na sprzęt (m.in. terminal), natomiast, jak twierdzi SpaceX, Starlink Roam oferuje internet „bez limitu i o wysokiej prędkości”. Oznacza to, że w przypadku tej usługi nie obowiązuje limit 1 TB.

Internet satelitarny to ostateczna opcja

Podstawowa wersja usługi Starlink dla klientów indywidualnych, która kosztuje 335 złotych na miesiąc, może uratować tych, którzy nie mają dostępu ani do internetu domowego (lub światłowodowego), albo chociaż mobilnego. Sprawa ma się trochę inaczej dla zestawu Roam, w skład którego wchodzi mobilna antena.

Starlink RV Roam
(źródło: Starlink)

To z pewnością fajny sprzęt, jeśli podróżujemy po różnych miejscach na świecie, a wymagamy stałego, szybkiego połączenia z internetem. Fakt, 430 złotych na miesiąc to ogromna kwota, natomiast w przynajmniej niektórych przypadkach będzie uzasadniona.