Składane fotele lotnicze Air4All (Źródło: air4all)
Składane fotele lotnicze Air4All (Źródło: air4all)

Adaptowalny fotel pasażerski pozwoli na wjazd wózków inwalidzkich do samolotu

Brytyjskie konsorcjum ds. ułatwień dostępu zaprojektowało nowy typ fotela samolotu pasażerskiego. Adaptowalna konstrukcja może służyć jako tradycyjny fotel lub szybko się złożyć, by umożliwić wjazd osobom na wózkach.

Małe usprawnienia, ogrom komfortu

Jak niewiele trzeba, by znacząco poprawić życie osób borykających się na co dzień z problemami zdrowotnymi lub pracującymi w trudnych warunkach. Inżynierowie opracowali już inteligentną kamizelkę chroniącą przez zimnem, telewizory dopasowujące parametry do osób z wadami wzroku, opatrunki dla poparzonych zmniejszające ból czy robotyczne interfejsy pomagające ludziom niepełnosprawnym ruchowo. Kolejna innowacja przyleci do nas na pokładzie linii lotniczych z pomocą brytyjskiego konsorcjum ds. ułatwień dostępu Air4All i firmy Delta Flight Products.

Dla osób na wózkach inwalidzkich podróż samolotem może być uciążliwym i frustrującym doświadczeniem. Zwykle użytkownicy wózków inwalidzkich muszą nadać swój wózek inwalidzki jako bagaż, licząc na to, że linie lotnicze obejdą się z nim delikatnie i nie zgubią go po drodze. Następnie korzystają z mniejszego wózka inwalidzkiego, aby dostać się do samolotu i zająć przydzielone im miejsce. W zależności od mobilności danej osoby może być konieczne wyjęcie jej z tego wózka i umieszczenie na siedzeniu. Nowy fotel lotniczy brytyjsko-amerykańskiego porozumienia rozwiąże wszystkie te problemy.

Fotel, który uprości podróż niepełnosprawnym

Nowy typ fotela samolotu pasażerskiego wygląda i działa jak każdy inny. Jest to ważna kwestia, ponieważ linia lotnicza nie straci dochodów z powodu konieczności pozostawienia go niezajętego, gdy jego specjalne funkcje nie będą potrzebne. Ponadto istniejący system siedzeń w samolocie nie musi być w żaden sposób mechanicznie modyfikowany, aby go pomieścić.

Kiedy jest to potrzebne, oparcie jest szybko usuwane, poduszka siedziska składana do tyłu, a następnie wózek inwalidzki jest po prostu wprowadzany w otwartą przestrzeń. Wreszcie gumowane haki, które są zamocowane w podłodze, są wyciągane i mocowane do kół wózka, aby zabezpieczyć go podczas lotu.

Funkcjonalny prototyp fotela został odsłonięty i zademonstrowany na początku tego miesiąca na targach Aircraft Interiors Expo w Hamburgu w Niemczech. Aktualnie produkt znajduje się w końcowej fazie projektowania, po której nastąpią testy i certyfikacja.