Tryb Relumino (źródło: Samsung)
Tryb Relumino (źródło: Samsung)

Telewizorowy tryb Relumino zadba o komfort osób niedowidzących

Firma Samsung kolejny raz zdecydowała się zadbać o osoby z wadami wzroku i specjalnie dla nich stworzyła Tryb Relumino, który umożliwia dopasowanie parametrów obrazu wyświetlanego na ekranach telewizorów. W jaki sposób działa?

Wygładzone krawędzie i wzmocniony kontrast

Relumino jest pierwszą technologią, dzięki której osoby niedowidzące będą mogły dostrzec wyraźniejszy obraz odtwarzanych na telewizorze obrazów w czasie rzeczywistym. Tryb ten ma za zadanie wzmocnić kontrast i kolory, a przede wszystkim podświetlić kontury, co sprawi, że obraz staje się wyraźniejszy i gładki.

Wszystko to jest możliwe dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji, która jest w stanie w dynamiczny sposób obrysować krawędzie elementów, pojawiających się na ekranie.

Funkcja ta pojawi się w tegorocznych telewizorach od modelu Q80C, czyli na niedawno ogłoszonych nowościach: OLED (S90C, S95C), Neo QLED 4K (QN80C, QN85C, QN90C) i Neo QLED Excellence Line 8K (QN800C, QN900C). Przy czym funkcja może być uruchomiona dla źródeł połączonych poprzez porty DTV oraz HDMI, co oznacza, że nie jest obsługiwana np. przy połączeniach przez OTT.

Tryb Relumino (źródło: Samsung)
Tryb Relumino (źródło: Samsung)

Nie tylko Relumino gwarantuje wzrost komfortu życia dla niedowidzących

Samsung pokazał również najnowszą edycję okularów Relumino, które znane są od 2018 roku, oraz aplikację dedykowaną dla osób cierpiących na zaburzenia widzenia barw. Okulary działają w oparciu o smartfon, dzięki czemu są lekkie, a obraz jest konwertowany na bieżąco. Ich działanie pozwala w czasie rzeczywistym dostosowywać obraz w okularach do wady wzroku użytkownika.

Aplikacja SeeColors natomiast jest dostępna na wszystkich telewizorach Samsunga od 2022 roku, pozwala na rozpoznawanie typu i stopnia odczuwanych zaburzeń w kwestii kolorystyki oraz, na ich podstawie, dostosowania ustawień ekranu telewizyjnego.