Robot Aeo (źródło: Aeolus)
Robot Aeo (źródło: Aeolus)

Robot Aeo przejmie proste zadania i odciąży pracowników

Humanoidalny robot sprawdzi stan pacjenta i zdezynfekuje windy. Aeo może samodzielnie otwierać drzwi, sterować windą i wykonać wiele prostych zadań, które ułatwią pracę ludzi. Co jeszcze potrafi ta maszyna?

Robot do prostych zadań odciąży personel

Robotyka nieustannie się rozwija, a maszyny pomagają chirurgom, dostarczają już paczki czy posiłki, a nawet ładują elektryki, dlatego niebawem będziemy mogli spotkać je dosłownie wszędzie. Firma Aeolus Robotics stworzyła dwuramiennego, humanoidalnego robota, który będzie w stanie wykonać proste zadania i odciążyć pracowników m. in. szpitali czy domów opieki, a spełni się także jako dostawca czy recepcjonista hotelowy.

Aeo doskonale radzi sobie z otwieraniem drzwi, podnoszeniem przedmiotów o masie do około 3,6 kilograma czy sterowaniem windą, którą w międzyczasie zdezynfekuje. Ramiona robota mogą być zatem przeznaczone do dwóch różnych, jednoczesnych zadań, a ich działanie jest opracowane w oparciu o zaawansowane algorytmy. Robot jest w pełni bezpieczny dla otoczenia, a szczególnie ludzi, którzy znajdą się w jego pobliżu.

Aeo w opiece nad osobami starszymi

Robot potrafi określać wizyjnie osoby i ich położenie, dlatego jest w stanie określić położenie mieszkańców domów opieki czy pacjentów oraz poinformować personel medyczny o potrzebie udzielenia pomocy. Dzięki temu robot dba o bezpieczeństwo osób starszych, jak również może odnaleźć zagubione przedmioty.

Pracownicy danego ośrodka, a jednocześnie współpracownicy Aeo, poprzez aplikację na smartfony, są w stałym kontakcie z robotem i mogą w łatwy sposób oddelegować maszynę w potrzebne miejsce oraz nadać mu zlecenie wykonania konkretnego zadania.

Robot Aeo (źródło: Aeolus)
Robot Aeo (źródło: Aeolus)

Robot został już „zatrudniony” w wielu miejscach na terenie Honkongu oraz na Tajwanie, a także zostanie wdrożony do USA. Na tegorocznych targach CES robot pokazał m. in. proces, w którym melduje i wymeldowuje gości hotelowych.