HUGO Ras, źródło: Medtronic
HUGO Ras, źródło: Medtronic

Robot Hugo RAS wjechał na Narodowy. Jak pomoże chirurgom?

Technologie robotyczne pozwalają na rozwój medycyny małoinwazyjnej oraz szybszy powrót do zdrowia chorych osób. W zeszłym tygodniu mobilna, treningowa sala operacyjna Hugo TRUCK z robotem Hugo RAS, zawitała na błoniach warszawskiego Stadionu Narodowego. Co potrafi robot i jak pomaga chirurgom?

Hugo RAS – mobilny robot asystujący przy zabiegach

Hugo RAS jest mobilnym robotem, wspomagającym chirurgów podczas pracy. Jest formą robotycznego asystenta, który pozwala na wykonywanie małoinwazyjnych operacji, a przy tym może być przewożony pomiędzy różnymi salami operacyjnymi.

Hugo ma być wykorzystywany m. in. do operacji w obrębie chirurgii kolorektalnej, urologicznej oraz ginekologicznej.

Hugo RAS, źródło: Medtronic
Hugo RAS, źródło: Medtronic

Robot Hugo może dopasowywać się do danej sali operacyjnej, procedur, rodzaju zabiegu i indywidualnych potrzeb pacjenta. Urządzenie ma modułową konstrukcję i może być stosowane w różnych konfiguracjach – trzy- lub czteroramiennych, a także z jednym ramieniem, bezpośrednio do procedur laparoskopowych.

Został również wyposażony w endoskop lokowany w dowolnym ramieniu robota oraz takie instrumenty chirurgiczne, jak nożyce nadgarstkowe, chwytaki, kleszcze i igły.

System Hugo otrzymał dostęp do otwartej konsoli, co znacząco ułatwia pracę zespołową i pozwala na nagrywanie oraz prezentowanie wizji w 3D w jakości HD. Robot oferuje łatwe w obsłudze kontrolery i dopasowuje się do preferencji ustalonych przez konkretnego chirurga. Hugo może także być używany jako robot szkoleniowy i treningowy, tworząc symulowane środowisko.

Hugo Truck jest formą mobilnej, treningowej sali operacyjnej, wyposażonej w robota Hugo Ras, która w zeszły czwartek i piątek została zaprezentowana na błoniach Stadionu Narodowego.

Robotyka w medycynie to szybszy powrót do zdrowia

Wprowadzanie robotów i technologii okołorobotycznych jest już powszechne, również w medycynie, a ulepszanie technik może pozwolić na szybsze i łatwiejsze doprowadzanie ludzi do zdrowia. Precyzja robotów chirurgicznych i doświadczenie medyków pozwalają na coraz to lepsze i mniej inwazyjne przeprowadzanie zabiegów, dzięki czemu osoba chora szybciej i łatwiej wraca do sprawności, a czas rekonwalescencji jest krótszy.