Enabot EBO X robot rodzinny
źródło: Enabot

Ten robot jest jak członek rodziny. Wygląda słodko i ma ogrom funkcji

Firma Enabot na tegorocznych targach CES 2023 pokazała swojego najnowszego rodzinnego robota, który okazuje się maluszkiem o wielkim sercu. Wystarczy na niego popatrzeć – jest słodki, ale pod maską oferuje ogrom funkcji w zakresie bezpieczeństwa, komunikacji, ale także i rozrywki. Sprzęt może być niemal jak kolejny członek rodziny.

Enabot EBO X – kompan rodziny, ale także strażnik

Enabot nie jest nową firmą na rynku – jej portfolio obejmuje już kilka modelów domowych robotów – m.in. AIR, SE, PRO, czy S, które niezbyt różnią się od siebie budową. To malutkie, słodkie urządzonka wyglądające jak zabawki, mające na pokładzie szereg rozwiązań: kamery, czujniki, systemy łączności, czy nawet wsparcie sztucznej inteligencji. Jednak teraz marka poszła o krok dalej i pokazała światu coś jeszcze bardziej zaawansowanego.

Najnowszy robot oznaczony modelem EBO X został wypełniony najnowszymi technologiami, dzięki czemu okaże się zarówno dobrym członkiem rodziny, jak i strażnikiem domu/mieszkania. Urządzenie ma na pokładzie obracaną kamerę wykorzystującą wykrywanie twarzy za sprawą sztucznej inteligencji, a obok tego system mapowania przestrzeni, który umożliwi stworzenia modelu naszego domu. Takie połączenie funkcji sprawia, że jest to dobry strażnik domowy, gdy nie ma nas w mieszkaniu.

Robotyczna, inteligentna opiekunka

Z drugiej strony, robot może służyć do sprawdzania „co się dzieje na kwadracie” – m.in. kontrolowania ludzi starszych lub zwierząt (dzieci nie powinno zostawiać bez opieki, prawda?). Co więcej, Enabot EBO X ma na pokładzie cztery mikrofony, które mogą wykryć płacz lub wzywanie pomocy – system komunikuje się ze smartfonem właściciela przy pomocy WhatsAppa.

Twórcy dali mu także funkcję rozmawiania z bliskimi – za sprawą aplikacji Connected Home można połączyć się online. To tak, jakby członek rodziny rozmawiał do Was… przez robota, co wydaje się super opcją! Sztuczna inteligencja zaprogramowana w urządzeniu sprawi, że EBO X będzie mógł sobie jak gdyby nigdy nic śmigać po mieszkaniu – a to na pewno całkiem przydatna funkcja, szczególnie gdy mamy w domu dzieci.

Na koniec dodam, że sprzęt ma wbudowanego asystenta Amazon Alexa, a więc nada się do sterowania inteligentnymi urządzeniami zamontowanymi w obrębie miejsca stacjonowania robota.

Jak na razie nie znamy jego ceny, ale z pewnością będzie trzeba zapłacić sporo pieniędzy za to cudeńko.