Ready Care, źródło: HARMAN
Ready Care, źródło: HARMAN

Ready Care poprawi bezpieczeństwo jazdy samochodem

Samsung zaprezentował dwie nowe technologie, których działanie pozwala na bezpieczniejszą jazdę samochodem. Ready Care i Ready Tune poprawią parametry samochodu na podstawie samopoczucia kierowcy. Na co mają wpływ i w jaki sposób „badają” kierowcę?

Gdy senność dopada kierowcę, Ready Care wkracza do akcji

Samsung z impetem wprowadza do naszego życia coraz więcej technologii, która ma za zadanie ułatwiać funkcjonowanie człowiekowi na każdym kroku. Najnowsza z nich ma sprawić, że nasza jazda samochodem będzie bezpieczniejsza, dzięki technologii Ready Care i Ready Tune.

Pierwsza z funkcji, czyli Ready Care, powstała we współpracy z marką Harman, a ma za zadanie określać stan fizyczny oraz emocjonalny osoby kierującej. Jest to możliwe dzięki zestawowi kamer i czujników ulokowanych w samochodzie, a także urządzeń typu wearable (choćby Galaxy Watch). Na podstawie zebranych przez szereg urządzeń danych, system jest w stanie ocenić stan rozproszenia czy senności kierowcy i odpowiednio zareagować zanim zdarzy się wypadek.

Safe driving, źródło: Samsung
Safe driving, źródło: Samsung

Jeśli urządzenia zmierzą, że doszło do rozproszenia poznawczego i wzrokowego czy senności, system może zmienić głośność muzyki, rodzaj oświetlenia samochodowego czy ustawienia w obrębie klimatyzacji. Technologia dostosowuje parametry w taki sposób, aby zapobiegać zaśnięciu kierowcy, a co za tym idzie, zwiększyć bezpieczeństwo.

Stress-Free Routing, źródło: Samsung
Stress-Free Routing, źródło: Samsung

Relaks, obniżenie poziomu stresu i lepsza akustyka dla kierowców

System potrafi również wykryć wystąpienie stresu kierowcy i uruchomić funkcję Stress-Free Routing. Jej działanie opiera się o zmianę trasy na łatwiejszą i o mniejszym natężeniu ruchu, a także o lepszych warunkach pogodowych – nawet, jeśli całość reakcji systemu skutkuje jej wydłużeniem.

Dostępny jest również tryb relaksacyjny, działający w obrębie aplikacji SmartThings, który dostosowuje urządzenia inteligentnego domu na powrót kierowcy, a także Ready Tune pozwalający na ulepszenie wrażeń podstawowych systemów audio poprzez naciśnięcie jednego przycisku.