Szyny rolek elektrycznych, źródło: Atmos Gear
Szyny rolek elektrycznych, źródło: Atmos Gear

Atmos Gear – elektryczne szyny do rolek za 500 euro

Po elektrycznych samochodach, rowerach, hulajnogach czy nawet deskorolkach, przyszedł czas na elektryczne rolki. Atmos Gear rozwijają prędkość do 25 km/h i już w maju dotrą do pierwszych zamawiających. Co jeszcze potrafią?

Estetyka i kolor do wyboru

Rolki, a w zasadzie same płozy czy szyny, Atmos Gear, zaprojektowane przez firmę Riders FOR Riders, dostępne są w trzech kolorach – złotym, białym i czarnym. Jak zapewnia producent, szyny są kompatybilne z wszystkim rodzajami butów rolkarskich. Zostały wyposażone w zestaw trzech kółek, o nieco większych średnicach, w porównaniu do tradycyjnych, osiągających 11 cm każde, natomiast rozstaw osi został ustalony na 24,3 cm. Spośród kół, tylko środkowe jest napędzane, dzięki czemu zwrotność i lekkość jazdy nie jest naruszona.

Same koła zostały sklasyfikowane na twardość 90 A, co w skali kółek otrzymało najwyższy poziom twardości, dedykowany raczej dla agresywnej jazdy, a ich przyczepność jest mniejsza niż w przypadku niższych twardości. Guma Atmos jest wymienna, co zwiększa żywotność kółek i rolek.

Akumulator Atmos Gear montowany na plecach

Atmos Gear na jednym ładowaniu są w stanie przejechać 20 km, osiągając przy tym prędkość 25 km/h. Dodatkowo, użytkownik może ładować akumulator rolek podczas jazdy, wspomagając urządzenie, co dodatkowo wydłuża zasięg i czas użytkowania rolek. Pełne naładowanie baterii z sieci elektrycznej to kwestia godziny.

Saszetka na akumulator szyn, źródło: Atmos Gear
Saszetka na akumulator szyn, źródło: Atmos Gear

Akumulator byłby zbyt ciężki i nieporęczny, aby można było go włożyć bezpośrednio do rolek, więc producent zdecydował się zainstalować go jako pas umieszczony na plecach rolkarza. W moich oczach nie wydaje się to być do końca bezpieczne, szczególnie dla osób niedoświadczonych w jeździe na rolkach. Bateria umieszczana jest w dedykowanym wodoodpornej saszetce, z której kablami podłączana jest do każdej płozy.

Dwa tryby pracy i pilot do sterowania

Atmos Gear mają dwa tryby pracy w formie zdalnego sterowania oraz inteligentnego sterowania. W pierwszym, domyślnym przypadku, sterowanie rolkami odbywa się przy użyciu pilota dołączonego do zestawu, który pozwala na przyspieszanie, zwalnianie i hamowanie. Natomiast drugi tryb, czyli inteligentnego sterowania, pozwala na całkowite dostosowanie się rolek do ruchów użytkownika. Silnik włącza się tak, aby możliwe było odciążenie osoby jadącej.

Kontroler szyn, źródło: Atmos Gear
Kontroler rolek, źródło: Atmos Gear

Szyny Atmos Gear można zamawiać w czterech ratach, każda po 125 euro lub za 500 euro. Producent planuje wysyłkę na maj 2023 roku.