deskorolka

Pierwsza deskorolka z IoT już niedługo

Elektryczne deskorolki są już na całym świecie. Niektóre z nich mają różne funkcje IoT, po powiązaniu z mobilną aplikacją. Deskorolka SoulArc jest jednak inna. Firma planuje stworzyć jej pierwszą tradycyjną odsłonę, która będzie miała podobne funkcje. Do osiągnięcia celu posłużą się narzędziami firmy PTC.

Nie tak tradycyjnie

Zdziwić nas może już wygląd podstawowej wersji deskorolki SoulArc, który jest… bardzo oryginalny.

Pierwsza deskorolka z IoT już niedługo
„Zwyczajna” deskorolka SoulArc (fot. PTC)

Firma stworzyła ten model z użyciem programu PTC Creo dla wszystkich „fanów fal.” Dzięki sprężynom w mechanizmie przymocowanym do deski, jazda ma przypominać bardziej surfowanie, niż jazdę po twardym asfalcie. Design ten jest wciąż ulepszany od roku 2008.

Jak mówi Salvatore Vilardi, współzałożyciel spółki:

Znaleźliśmy sposób na bardziej organiczną i naturalną jazdę.

“[With SoulArc,] we found a way to provide a more organic and natural-feeling ride.”

Przejdź na elektryczną!

Kilka miesięcy temu SoulArc pokazało też nową, elektryczną wersję swojej deskorolki. W związku z niedawnym bankructwem firmy Boosted, jednego z największych producentów tego typu urządzeń, jest to na pewno ciekawa, a w dodatku unikalna alternatywa. Może osiągnąć prędkość aż 40 km/h, a Salvatore Vilardi przekonuje, że w połączeniu ze sprężynami daje to „bardziej ekscytujące” doznania.

Pierwsza deskorolka z IoT już niedługo
Elektryczna wersja deskorolki (fot. PTC)

Firma mogła symulować działanie mechanizmu w programach PTC, co pozwoliło na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy w etapie projektowania.

Smart-deskorolka

Jak mówi Vilardi, od kilku miesięcy SoulArc współpracuje z innymi firmami w celu implementacji i rozwoju funkcji IoT (internetu rzeczy) w ich produktach. Po pierwsze, dodane ma zostać inercyjne urządzenie pomiarowe (IMU), projektor i kamera, dzięki czemu będzie można nagrywać swoje przejażdżki, a następnym razem wyświetlać obraz z kamery na powierzchnię. Wszystko to, aby móc rozwijać swoje umiejętności jazdy. Będzie można ścigać się… z samym sobą.

Dodatkowo, każda deskorolka SoulArc będzie mogła komunikować się z innymi, dzięki czemu będziemy mogli przesyłać swoje nagrania, a następnie używać ich do „wyścigów”. Warto zaznaczyć, że wszystkie te funkcje mają być po raz pierwszy dostępne zarówno w elektrycznej, jak i tradycyjnej wersji deskorolki. Ponadto, SoulArc próbuje tworzyć jak najmniej fizycznych prototypów swoich produktów, do czego używa właśnie produktów PTC.

Być może właśnie dzięki temu będzie to jedna z pierwszych firm produkujących deskorolki elektryczne, które przetrwają test czasu. A patrząc na te unikalne funkcje, które wciąż będą rozwijane, sam zastanawiam się nad kupnem jednej z nich.