Kudelski i CoreKinect: IoT pomoże zapobiec marnowaniu produktów medycznych
fot. Pixabay

Kudelski i CoreKinect: IoT pomoże zapobiec marnowaniu produktów medycznych

W ostatnich dniach temat braków w zasobach produktów medycznych oraz ich jakości popularny jest niemal na całym świecie. Wskutek pandemii zaczyna brakować nawet najbardziej podstawowych środków, co znacząco utrudnia pracę medykom. Dwie amerykańskie firmy: Kudelski i CoreKinect opracowały rozwiązanie, które ma zadbać o zwiększenie dostępności materiałów wykorzystywanych w medycynie.

Niewyobrażalna skala strat

Produkty stosowane w medycynie, zwłaszcza lekarstwa czy środki ochrony osobistej, mają ograniczony termin zdatności do użycia. Dodatkowo wiele z nich wymaga stosowania specjalnych warunków transportu i przechowywania. Niestety, bardzo często zdarza się, że ustalone standardy nie są dotrzymywane, przez co medykamenty i inny sprzęt medyczny, zamiast służyć ochronie zdrowia pacjentów, trafiają do utylizacji. Jaka jest skala tego zjawiska? Niestety, ogromna.

Szacuje się, że co roku, w wyniku błędów w transporcie i przechowywaniu, utylizuje się sprzęt medyczny o wartości 3,5 miliarda dolarów. W praktyce oznacza to, że aż 20% wyprodukowanych i oddanych do użytku farmaceutyków ląduje w śmietniku. Firmy Kudelski i CoreKinect opracowały rozwiązanie, które może pomóc znacząco ograniczyć te gigantyczne straty w zasobach – w roli głównej: urządzenia internetu rzeczy.

IoT zadba o stany magazynowe

Opracowane rozwiązanie zakłada wykorzystanie specjalnych czujników, które będą dołączane do poszczególnych transportów i stanów magazynowych produktów medycznych. Ich zadaniem będzie monitorowanie i informowanie o tym, czy warunki, w których znajdują się w danym momencie są właściwe. Dodatkowo oprogramowanie pozwoli zapisać termin ważności magazynowanego wyposażenia, dzięki czemu będzie można bardzo łatwo decydować o tym, który sprzęt zostanie wykorzystany jako pierwszy.

Kudelski i CoreKinect: COVID-19 w pierwszej kolejności

W najbliższym czasie firmy planują przedstawić opracowane rozwiązanie amerykańskim agendom rządowym, służbie zdrowia oraz organizacjom pozarządowym angażującym się w przeciwdziałanie skutkom rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Jak informują przedstawiciele Kudelski i CoreKinect, to w tym momencie najbardziej pilne zagadnienie, dlatego to właśnie sprzętowi przeznaczonemu do walki z COVID-19 ich czujniki mają towarzyszyć jako pierwszym. Co naturalne, nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości wykorzystać je również w innych zastosowaniach.

Ilość marnowanych zasobów medycznych jest zatrważająca i z pewnością znacząco przyczyniła się do ich braku właśnie teraz, gdy są najbardziej potrzebne. Dzięki takim rozwiązaniom, jak urządzenia IoT dostarczane przez Kudelski i CoreKinect, jest spora szansa by ograniczyć straty i problemy z dostępnością.

Kudelski, CoreKinect