Spaghetto 3D (źródło: BluRhapsody)
Spaghetto 3D (źródło: BluRhapsody)

Spaghetti z drukarki, czyli nowy rodzaj makaronu

Druk 3D nieustannie pokazuje kolejne możliwości w medycynie, nauce, ale teraz też i w kuchni. Tym razem przyszedł czas na wydrukowany makaron spaghetti, który przybiera niewielką formę o wielkości jednego kęsa. Idealnie nada się jako przystawka.

Makaron, czyli włoska podstawa posiłków

Chyba nie ma osoby na świecie, która nie przepada za makaronem. Najczęściej spotykanym jego kształtem jest oczywiście ten wydłużony, czyli spaghetti. Jednym z wiodących producentów tego znanego, włoskiego artykułu spożywczego, jest Barilla wprowadzająca na rynek, wraz z marką BluRhapsody, makaron wydrukowany w trójwymiarze.

Spaghetto 3D ma stanowić podstawę tzw. finger food, a więc niewielkich porcji posiłku, które zmieszczą się w dłoni. Można je spożywać bez siadania przy stole czy konieczności użycia sztućców, a jedynie dłoni. Tego typu posiłek powinien smakować tak samo, jak pełnowymiarowy, jednak podany w minimalistyczny sposób znacząco upraszcza serwowanie gościom posiłków, stworzenie przystawki czy zabranie takiej formy przekąski na piknik albo w trasę.

Z czego powstaje drukowane spaghetti i jaka jest jego cena?

Ta wyjątkowa forma makaronu powstaje z takiego samego przepisu, jak ten, który możemy aktualnie kupić w sklepie. Wśród składników znajduje się więc kasza manna i woda. Zmianie ulega natomiast technologia jego wykonania. Wymiar porcji makaronu osiąga 3 centymetry w postawie oraz 2,3 centymetra w wysokości.

Najnowszy rodzaj makaronu, wywodzący się spod skrzydeł marki Barilla, powstaje w wyniku procesu drukowania w 3D przy użyciu drukarki BluRhapsody. Taka metoda pozwoliła na stworzenie zrolowanej formy, która ma stanowić pojedynczy kęs. Twórcy sugerują, iż produkt ten idealnie nadaje się na przystawkę do znanego we Włoszech aperitifu.

Wygląda bardzo apetycznie i może otworzyć przed zawodowymi, ale też i domorosłymi kucharzami, nowy wymiar posiłków typu finger food. Pomimo nowych i ciekawych możliwości, trzeba przyznać, że cena może trochę przerażać.

Jedno pudełko, zawierające 12 porcji wydrukowanego makaronu, kosztuje 15,90 euro, czyli około 70 złotych. Chyba trochę sporo, jak na samą podstawę do przystawki dla kilku osób, ale zapewne chętnych nie zabraknie.