Skuter ToMove Tom (Źródło: kickstarter)
Skuter ToMove Tom (Źródło: kickstarter)

Ten uroczy, składany, elektryczny skuter zbudowany jest częściowo z… bambusa

Włoska firma zajmująca się mobilnością miejską zaprezentowała swój elektryczny skuter wykonany z myślą o niewielkim wpływie na środowisko.

Elektryczne maleństwa dla mobilnych mieszczuchów

Oferta dla mieszkańców miast pragnących ominąć korki i poruszać się w ekologiczny sposób puchnie i puchnie. Dla bardzo wymagających pod kątem transportu paczek i osób kalifornijska firma Ferla zbudowała solidny transporter, długodystansowcy docenią Async A1, a ebii Acer to wozik uczący się swojego użytkownika. A co w sytuacji, gdy jest nam potrzebne coś solidnego, ale zarazem kompaktowego i składanego? Być może skuter Tom od włoskiej firmy ToMove będzie czymś dla Was.

Skuter powstał dzięki partnerstwu firmy Reinova i projektantki Andrei Strippoli, a także współpracy z kilkoma innymi projektantami z Politechniki w Turynie. Wykonany z myślą o niewielkim wpływie na środowisko, Tom składa się głównie z materiałów odnawialnych lub nadających się do recyklingu. Należą do nich bambusowe panele boczne i aluminiowa rama. Mniej niż 10% hulajnogi jest wykonane z tworzywa sztucznego.

Pojazd jest napędzany przez 500-watowy silnik piasty tylnej, który zapewnia moment obrotowy 30 Nm. Zasilany baterią litową o pojemności 750 Wh, której jedno 3-godzinne ładowanie powinno wystarczyć na zasięg 50 km, rozpędza się do 43 km/h. W razie potrzeby akumulator może być również używany do ładowania urządzeń mobilnych kierowcy podczas podróży.

Zielony skuterek za… sporo zielonych

Dużą zaletą jest możliwość złożenia skuterka w kilka sekund. Całość waży 20 kg i może wytrzymać maksymalną masę rowerzysty/ładunku do 120 kg. Inne funkcje Toma obejmują hydrauliczne hamulce tarczowe, widelec amortyzowany ze sprężynami śrubowymi oraz pełny system oświetlenia ze kierunkowskazami na końcach kierownicy.

Towarzysząca aplikacja pozwala użytkownikom śledzić miejsce pobytu skutera, jeśli zostanie skradziony lub wypożyczony, otrzymywać powiadomienia, jeśli zostanie przeniesiony bez nadzoru, oraz sprawdzać poziom naładowania akumulatora.

Tom jest obecnie przedmiotem akcji crowdfundingowej na Kickstarterze. Swój egzemplarz można zakupić już za 2000 dolarów, a planowana cena detaliczna to 2999 dolarów.