Leki, tabletki, antybiotyki, AI (źródło: Pixabay)
Leki, tabletki, antybiotyki (źródło: Pixabay)

Zmiennokształtne lekarstwa wygrywają z lekoodpornymi bakteriami

Antybiotyki, zdolne do adaptacji szybszej od bakterii, są w stanie przechytrzyć rodzaje bakterii, przeciwko którym istniejące rozwiązania są coraz słabsze.

Cuda? Nie, to nowoczesna technologia w medycynie

To niesamowite, jak nowe odkrycia, innowacyjne usługi i produkty zmieniają oblicze medycyny. Wynalazki zakrawające o Si-Fi albo są wdrażane w szpitalach i klinikach, udostępniane w sklepach konsumentom, albo przechodzą właśnie fazy testów. Najnowsza innowacja pochodzi z nowojorskiego Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL). W jej ramach naukowcom udało się stworzyć niezwykle skuteczną broń przeciwko bakteriom odpornym na leki — zdolne do rekonfiguracji antybiotyki.

Wykorzystując proces molekularny — chemię kliknięć — naukowcy stworzyli antybiotyk o ponad milionie konfiguracji struktury chemicznej. Czerpiąc zaskakującą inspirację z czołgów i ich obrotowych wieżyczek, które mogą szybko reagować na zagrożenia, naukowcy mają nadzieję, że ten rodzaj antybiotyku może przechytrzyć rodzaje bakterii, przeciwko którym istniejące medykamenty są coraz słabsze.

Zmiennokształtne leki zmienią oblicze wojny?

Kluczem do odkrycia była cząsteczka o nazwie bullvalene, która jest cząsteczką fluksyjną, co oznacza, że jej atomy mogą zamieniać się pozycjami. Z tą cząsteczką w rdzeniu i potężnym antybiotykiem — wankomycyną w charakterze uzbrojenia zewnętrznego, środek ma zdolność „zmiany kształtu” swojej struktury, aby przemknąć przez obronę odpornych szczepów bakterii.

Podczas testów, kiedy ten nowy rodzaj leku był testowany na zakażonych bakteriami larwach mola woskowego, był bardziej skuteczny niż sama wankomycyna, a patogen nie był w stanie rozwinąć na nią odporności.

Odkrycie ma szansę stać się rewolucją na rynku antybiotyków, ze względu na możliwość stworzenia nowej generacji lekarstw zdolnych zawsze i wszędzie przechytrzyć stale ewoluujące patogeny. W samych tylko Stanach Zjednoczonych, z powodu odpornych infekcji bakteryjnych i grzybiczych, umiera 35000 osób rocznie. Nowy środek ma więc ogromny potencjał.

Więcej o cudownym leku można dowiedzieć się z oficjalnego artykułu naukowego zespołu.