Zoom
fot. Zoom

Zoom wykorzysta AI do błyskawicznego tłumaczenia konwersacji. Dzięki startupowi Kites

Przełamywanie barier językowych to jedno z najważniejszych zadań, z jakimi ludzkość mierzy się w XXI wieku. Postępująca globalizacja sprawia, że coraz częściej stajemy przed koniecznością dogadania się z kimś, kto mieszka na drugim końcu świata i posługuje się zupełnie innym językiem. Komunikator Zoom, już wkrótce, otrzyma bardzo przydatne w tym celu narzędzie.

Eksplozja popularności komunikatora Zoom przypada na pierwszą połowę 2020 roku. To właśnie wtedy, gdy dotychczasowe środowisko nauki i pracy zostało wywrócone do góry nogami, ludzie poszukiwali skutecznych narzędzi umożliwiających jak najwygodniejszą komunikację na odległość. Z uwagi na swoją prostotę i intuicyjność, to właśnie Zoom okazał się tym idealnym narzędziem.

Od tamtych wydarzeń minął ponad rok. Przez ten czas znacząco wzrosła wartość spółki, której własnością jest komunikator, przez co ta może pozwolić sobie na bardzo śmiałe inwestycje, w tym w innowacyjne rozwiązania, wykorzystujące Sztuczną Inteligencję. Jedno z nich zostanie wykorzystane do tłumaczenia rozmów w czasie rzeczywistym.

Zoom przejmuje Kites, by ułatwić komunikację w różnych językach

Kites to skrót od Karlsruhe Information Technology Solutions, czyli niemieckiego startupu zajmującego się wykorzystaniem AI w tłumaczeniach. Dzięki przeprowadzonej transakcji, grono naukowców skupionych wokół projektu, pozostanie w Karlsruhe, jednak będzie pracowało nad nieco zmodyfikowanym zadaniem – implementacją technologii Kites do komunikatora Zoom.

Jak czytamy w zagranicznych serwisach, wykorzystanie Sztucznej Inteligencji sprawi, że rozmowy będą tłumaczone w czasie rzeczywistym. Tłumaczenie wypowiadanych słów będzie pojawiało się na ekranie niemal równocześnie z momentem, w którym zostaną wypowiedziane, co sprzyja naturalnemu sposobowi prowadzenia konwersacji.

Wszystko wskazuje na to, że zdalne spotkania pozostaną z nami jeszcze przez długi czas. Cóż, musimy do tego przywyknąć i nauczyć się wykorzystywać narzędzia technologiczne, które pomogą nam w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Zoom będzie jednym z nich.