koncert

W niedzielę pierwszy koncert na żywo w wirtualnej rzeczywistości

Dwa miesiące temu, raper Travis Scott zagrał koncert, na którym zgromadził prawie 30 milionów widzów. A odbył się on… w grze Fortnite. Tym razem, już w nadchodzącą niedzielę, francuski muzyk Jean-Michel Jarre zagra w wirtualnej rzeczywistości. Co więcej, ma być to bardzo immersyjne doznanie.

Wirtualna Rzeczywistość

Koncert ten odbędzie się 21 czerwca 2020 r. w programie VRChat. Jest to platforma pozwalająca na rozmowę, gry i interakcje w wirtualnej rzeczywistości.

Jean-Michel Jarre to pionier muzyki elektronicznej we Francji. Odbywał koncerty już w latach 70. ubiegłego stulecia, a pojutrze, w wieku 71 lat, zagra pierwszy koncert w VR.

W niedzielę pierwszy koncert na żywo w wirtualnej rzeczywistości
Jean-Michel Jarre (fot. AFP Photo / VALERIE MACON)

Występ ma zacząć się o godzinie 21:15 i trwać około 40 minut. Odbędzie się w wirtualnym pomieszczeniu Vroom. Warto zaznaczyć, że wszystkie poprzednie takie wydarzenia w VR były zwykle nagrywane przed faktem. To oznacza, że jest to historyczny moment – pierwszy występ Live w wirtualnym świecie, pod nazwą Alone Together.

Dodatkowo, studenci sztuki scenicznej paryskich uniwersytetów, będą mogli oglądać koncert na dziedzińcu Palais Royal. Do muzyki dostęp będą mieli przez bezprzewodowe słuchawki. Po koncercie muzyk będzie odpowiadał na ich pytania.

Koncert dla każdego

Jak powiedział Jarre:

Zagrawszy już w niezwykłych salach koncertowych, przyszła pora na wirtualną rzeczywistość, która pozwoli mi na granie w niewyobrażalnych przestrzeniach, wciąż będąc na fizycznej scenie. Wirtualne czy rozszerzone rzeczywistości mogą być dla sztuk scenicznych, czym powstanie kin było dla teatrów – kolejnym środkiem ekspresji, możliwym tylko dzięki nowym technologiom danego okresu.

“Having performed concerts in extraordinary venues, virtual reality will now allow me to play in unimaginable spaces while remaining on a physical stage. Virtual or augmented realities can be to the performing arts what the advent of cinema was to the theatre, an additional mode of expression made possible by new technologies at a given time.”

Jeśli chcemy wziąć udział w koncercie i całkowicie się w nim „zanurzyć”, należy posiadać gogle VR, takie jak Oculus Rift, HTC Vive i Valve Index. Wtedy wystarczy pobrać aplikację VRChat i wejść w ten link.

Jeśli nie mamy jednak takiego sprzętu, nie ma co się martwić. Koncert będzie transmitowany w wielu miejscach, np. na YouTube i Twitch. Jeśli jesteście ciekawi, poniżej krótka prezentacja muzyki Jarre’a.

Zbiór muzyki z wystąpień live JMJ (źródło: jeanmicheljarre / YouTube)