iPhone 12 Pro

5G w iPhone 12 – zadziała w Polsce?

Wczorajsza premiera smartfonów Apple iPhone przyniosła bardzo ważną wiadomość – wszystkie cztery modele będą dysponowały wsparciem dla łączności 5G. Pytanie, czy skorzystają z niego ich polscy nabywcy?

Tegoroczna konferencja, podczas której zapowiedziano najnowsze iPhone’y była prawdopodobnie najnudniejszą w historii tych smartfonów. Właściwie, nie dowiedzieliśmy się o nich niczego nowego. Niczego, o czym wcześniej nie spekulowano. Wiadome było ich wzornictwo, kluczowe elementy specyfikacji i najistotniejsze różnice pomiędzy czterema dostępnymi wariantami. Również niemal pewnym było dodanie wsparcia dla sieci 5G. Zastanawiano się jedynie, czy wszystkie, nowe modele je otrzymają.

iPhone 12

W tym przypadku sprawdziły się te najbardziej optymistyczne przewidywania: iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max mogą korzystać z łączności 5G. Czy zatem będą kompatybilne z polskimi sieciami? By to sprawdzić, zweryfikowaliśmy informacje dostępne na stronie Apple.

iPhone 12 z 5G w Polsce? Brak informacji

Tuż po prezentacji, firma Apple udostępniła dedykowaną stronę internetową, na której można sprawdzić, czy nowe iPhone’y są kompatybilne z siecią 5G konkretnego operatora. Niestety, już na starcie otrzymujemy niepokojącą wiadomość – wspomniana strona internetowa nie jest dostępna w języku polskim.

iPhone 12 5G informacje
Pomoc techniczna Apple – informacje o 5G niedostępne po polsku

Korzystając z anglojęzycznego interfejsu można jednak przejść do zakładki, w której dowiadujemy się szczegółów dotyczących możliwości korzystania z 5G u poszczególnych operatorów. Tutaj bez trudu odnajdziemy całą, polską trójkę, oficjalnie współpracującą z Apple – Orange, T-Mobile i Play. Nie ma jednak informacji o tym, by którykolwiek z nich oferował sieć 5G kompatybilną z modemami zastosowanymi w smartfonach serii iPhone 12.

Brak informacji, w tym przypadku, może być powodem do niepokoju. Na tej samej stronie internetowej znajdziemy jednak informację, która pozwala myśleć optymistycznie o nadchodzących nowościach od Apple.

iPhone 12 Pro 5G w Polsce

Pasma użytkowane w Polsce – dostępne w komplecie

Obok informacji o dostępności 5G u poszczególnych operatorów, znajdziemy dokładną listę pasm wspieranych przez poszczególne iPhone’y. Dowiadujemy się z niej, że w Polsce (i w całej Europie) będą sprzedawane następujące warianty urządzeń:

  • iPhone 12 Pro A2407
  • iPhone 12 Pro Max A2411
  • iPhone 12 A2403
  • iPhone 12 Mini A2399
iPhone 12 Pro 5G

Wszystkie wymienione obsługują pasmo n1 (obecnie stosowane przez T-Mobile, Orange i Play), n3 (Play), n38 (Plus) i n41 (Plus), co oznacza, że od strony technicznej są gotowe do pracy w sieciach polskich operatorów.

Jest bardzo prawdopodobne, że już wkrótce strona wsparcia technicznego Apple zostanie uzupełniona o informacje od kolejnych operatorów, w tym polskich, dzięki czemu zagadka działania rodziny iPhone 12 w polskich sieciach 5G zostanie ostatecznie rozwiązana. Komunikatów w tej sprawie możemy spodziewać się również ze strony rodzimych operatorów.

iPhone 12 5G w Polsce

Smartfony iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max i iPhone 12 Mini to pierwsze urządzenia w portfolio Apple, które mogą korzystać z łączności 5G. Czy dzięki temu rozważycie ich zakup?