5G
fot. oiot.pl

Tak 5G napędza światowe rynki: sprzedaż smartfonów wraca na właściwe tory

Kiedy piszemy o wpływie 5G na rozwój nowoczesnych technologii, wielokrotnie zwracamy uwagę na znaczące przyspieszenie rozwoju wielu sektorów, mniej lub bardziej powiązanych z elektroniką i telekomunikacją. Skoro więc pozornie oddalone tematycznie biznesy mogą rozwijać się szybciej, to tak bliskie 5G, jak smartfony, powinny rosnąć jak na drożdżach. Analitycy Canalys przewidują, że właśnie tak będzie.

5G lekarstwem na stagnację

W 2020 roku sprzedaż smartfonów zauważalnie spadła, w porównaniu z wynikami producentów, jakie obserwowaliśmy rok wcześniej. Czy takie informacje mogą w jakikolwiek sposób dziwić? W żadnym wypadku. Doskonale wiemy, z jakimi okolicznościami przyszło zmagać się całej ludzkości przez ostatnie kilkanaście miesięcy, co nie mogło pozostać bez wpływu na właściwie wszystkie rynki.

Konsumenci, często z obawy o przyszłość swoją i osób najbliższych, zwłaszcza w kwestiach ekonomicznych, odwlekali decyzje o zakupie nowych urządzeń na bardziej sprzyjające czasy. W tym samym okresie, producenci zmagali się z problemami wynikającymi z przerwanych łańcuchów dostaw i koniecznością wstrzymania prac fabryk w wyniku nakładanych obostrzeń.

Ostatecznie, utrudnienia 2020 roku przełożyły się na spadek podaży smartfonów o 7% w porównaniu z rokiem 2019. W opinii analityków, wiele wskazuje jednak na to, że w 2021 roku trend ulegnie odwróceniu, a wszystko to dzięki łączności 5G.

Jeśli nowy smartfon, to tylko z 5G

Zgodnie z przewidywaniami Canalys, w 2021 roku na rynek trafi przeszło 1,4 miliarda sztuk smartfonów, z czego aż 610 milionów będzie wyposażonych w łączność 5G. Oznacza to, że modem 5G znajdzie się w 43% sprzedawanych urządzeń.

Jeżeli liczba 1,4 miliarda nowych smartfonów na rynku potwierdzi się w rzeczywistości, będzie to oznaczało, że podaż smartfonów wzrośnie, w ujęciu rok do roku, o 12%. To, biorąc pod uwagę wciąż niestabilne okoliczności, potężne odbicie i to niemal wyłącznie dzięki 5G!

Rynek smartfonów to świetny przykład tego, jak 5G potrafi napędzić sprzedaż i rozwinąć dany sektor. Pora, by również inne branże sięgnęły po najnowsze technologie.