5G

5G od AT&T obejmie 200 milionów osób

Dostawca usług mobilnych AT&T poinformował, że sieć 5G w końcu jest dostępna w całych Stanach Zjednoczonych, co tak naprawdę oznacza około 205 milionów osób. AT&T jest drugą spółką, która ruszyła z siecią 5. generacji za oceanem, tuż za T-Mobile, która udostępniła ją już w grudniu.

Nie to samo

Trzecią firmą, która planuje ogólnokrajową sieć 5G jest Verizon, lecz wciąż potrzebuje dużo czasu. Stawia to AT&T w dobrej pozycji. Pamiętajmy jednak, że dostawca dostawcy nierówny.

5G od AT&T obejmie 200 milionów osób
Firma pozwala większości pracowników na zdalną pracę od marca / fot. Engadget

Sieć 5. generacji od Verizon będzie wykorzystywać mmWave, dzięki czemu będzie o wiele szybsza od jej poprzedników. Oczywiście tylko, jeśli uda się objąć odpowiednio duży obszar, co wymaga czasu i wielu stacji bazowych.

Zarówno AT&T, jak i T-Mobile, mają zamiar wprowadzać wieże mmWave w największych miastach. Już możemy zobaczyć pierwsze efekty tego procesu, na przykład w niektórych dzielnicach Nowego Yorku.

5G od AT&T obejmie 200 milionów osób
Władze Nowego Yorku chcą być pewne, że 5G będzie bezpieczne / fot. Wall Street Journal

Gra w 5G

Implementacja sieci 5. generacji szybciej od Verizon przyczyni się do przewagi rynkowej AT&T. Oprócz zapewnienia dobrego pokrycia sieci, dostawcy mają też inny problem – większość z nas nie ma jeszcze smartfonów gotowych na 5G.

Zarówno polscy, jak i amerykańscy producenci próbują rozwiązać go, oferując telefony w coraz to bardziej przystępnych cenach. Verizon współpracuje nawet bezpośrednio z salonami.

5G od AT&T obejmie 200 milionów osób
Mimo tego, chociażby Huawei P40 Pro Plus kosztuje ponad 5 tysięcy / fot. tabletowo.pl

Pierwszy etap układanki 5G może więc być wkrótce kompletny – przynajmniej w Stanach. Jeśli zakończy się sukcesem, to powinniśmy zobaczyć przyspieszony rozwój sieci 5. generacji również w Polsce. A po tym, zostanie już tylko mmWave.

To dopiero będzie wyzwanie.