Ericsson 5G
fot. Ericsson

Czy wyższe normy PEM to niebezpieczeństwo dla zdrowia? Instytut Łączności uspokaja i objaśnia

W związku z szeregiem nieprawdziwych informacji, jakie pojawiły się w internecie po tym, jak zwiększono w Polsce normy PEM, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, uruchomił kampanię informacyjną, mającą za zadanie wyjaśnić powstałe wątpliwości.

Wyższe normy PEM to konieczność

Obowiązujące dotychczas normy PEM (pola elektromagnetycznego) skutecznie blokowały dalszy rozwój mobilnej transmisji danych. W sytuacji, w której zapotrzebowanie na usługi świadczone przez operatorów rośnie w bardzo szybkim tempie, już wkrótce pojawiłyby się powszechne problemy z niewystarczającą przepustowością sieci. Na niewielką skalę można je obserwować już teraz, zwłaszcza w największych skupiskach ludzi w dużych miastach, na przykład biurowcach czy najważniejszych węzłach przesiadkowych. Mimo, że smartfon sygnalizuje bardzo dobry zasięg sieci, pojawiają się problemy z ciągłością w transmisji danych, a osiągane parametry nie pozwalają na komfortowe korzystanie z internetu.

Odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość jest budowa sieci 5G, która nie byłaby możliwa bez zwiększenia norm PEM, w związku z czym 1 stycznia 2020 roku, na terenie Polski, wprowadzono nowe, wyższe normy. Nie jest to jednak, w żadnym wypadku, powód do obawy o własne zdrowie. Ustalenia nowych limitów dokonano w drodze konsultacji z takimi instytucjami międzynarodowymi, jak Unia Europejska czy Światowa Organizacja Zdrowia.

Stacji bazowych będzie więcej, ale będą sporo mniejsze

Nowe normy PEM pozwalają na budowę sieci obsługujących mobilną transmisję danych zgodnie z innymi założeniami, niż miało to miejsce do tej pory. Współcześnie operatorzy korzystają z bardzo dużych stacji bazowych, umieszczanych na dedykowanych masztach, kominach zakładów przemysłowych czy dachach budynków. Wraz ze zmianą norm PEM i wdrożeniu sieci 5G, możliwa będzie budowa niewielkich BTSów, ukrytych w obiektach małej architektury, takich jak przystanki autobusowe czy latarnie uliczne. Wpłynie to nie tylko na poprawę jakości transmisji danych, ale również na miejską estetykę – infrastruktura sieciowa z pewnością nie jest elementem upiększającym lokalną architekturę.

Orange 5G normy PEM
fot. Orange Polska

Nie bój się, zdobywaj wiedzę z rzetelnych źródeł!

Prowadzona przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy kampania będzie odpowiadała na szereg pytań, między innymi dlaczego wprowadzono nowe normy PEM, o ile zostały zwiększone w rzeczywistości i jak to przełoży się na funkcjonowanie ludzi, jak wyższe normy wpłyną na funkcjonowanie urządzeń medycznych, zwłaszcza rozruszników serca i w końcu, dlaczego nie warto wierzyć nieprofesjonalnym pomiarom norm PEM.

Treści o charakterze edukacyjnym będą publikowane na prowadzonym przez Instytut kanale w serwisie YouTube, do którego śledzenia zachęcamy wszystkich zainteresowanych.