Niespodzianka! 5G od Plusa rusza już 11 maja

Niespodzianka! 5G od Plusa rusza już 11 maja

Takie pozytywne wiadomości na rozpoczęcie weekendu tylko zachęcają do jego radosnego spędzenia. Operator sieci Plus właśnie poinformował o starcie komercyjnego świadczenia usługi dostępu do sieci 5G i to już w najbliższy poniedziałek – 11 maja!

Pierwsza komercyjna sieć 5G w Polsce

Kiedy kilka miesięcy temu otrzymaliśmy informację o stanie przygotowań do uruchomienia sieci 5G przez Plusa, znalazła się tam wzmianka, jakoby inni operatorzy wiele mówili, a to ten zielony najwięcej robi. Wygląda na to, że nie były to puste słowa. Już 11 maja uruchomione zostanie pierwszych 100 stacji bazowych sieci 5G. Będą to stacje wykorzystujące częstotliwość 2,6 GHz, do której operator nabył prawa już wcześniej. Jako pierwsi nową sieć będą mogli przetestować mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Łącznie pierwsze stacje obejmą swoim zasięgiem około 900 tysięcy osób.

5G Plus

2600 MHz – kompromis między zasięgiem a szybkością

W przesłanej informacji operator sieci Plus podkreślił, że zdecydowano się właśnie na częstotliwość 2600 MHz, ponieważ jest ona swoistym kompromisem między dobrą propagacją fal radiowych a szybkością sieci. Prędkości osiągane z wykorzystaniem tej częstotliwości (teoretycznie do 600 megabitów na sekundę) dość znacznie odstają od możliwości, jakie daje wykorzystanie chociażby 3400 MHz, jednak ze względu na fakt braku dysponowania stosownymi uprawnieniami oraz dość rzadkie rozmieszczenie stacji w pierwszej fazie projektu, było to rozwiązanie optymalne.

5G Plus

W pierwszym etapie budowy sieci 5G zastosowaliśmy częstotliwość 2,6 GHz TDD o szerokości pasma 50 MHz. Pozwala to przesyłać na danej częstotliwości więcej danych przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Dzięki temu, więcej naszych Klientów będzie mogło cieszyć się nową jakością internetu. Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s  jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz.

Jacek Felczykowski, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela

Sprzęt – już dostępny

Plus deklaruje, że posiada w swojej ofercie zarówno smartfony jak i routery, korzystające z sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz. Co istotne, będzie ona uzupełniana o kolejne sprzęty dedykowane nowym możliwościom już w maju i czerwcu.

Niespodzianka! 5G od Plusa rusza już 11 maja

Kto skorzysta pierwszy

Jako pierwsi z dobrodziejstw pierwszej polskiej sieci 5G skorzystają użytkownicy ofert abonamentowych Cyfrowego Polsatu i Plusa, którzy znajdą się w zasięgu jednej z działających stacji bazowych i będą wyposażeni w stosowny sprzęt obsługujący 5G na częstotliwości 2,6 GHz.

W najbliższym czasie Plus przedstawi dedykowaną ofertę taryf dla łączności 5G. W pierwszych miesiącach transmisja będzie dostępna promocyjnie, w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.

TDD – zaawansowana technologia zwiększy wydajność sieci

Uruchomiona przez operatora Plusa i Cyfrowego Polsatu sieć 5G wykorzystuje pasmo o szerokości 50 MHz i technologię TDD (Time Division Duplex). Pozwala ona na wykorzystanie tego samego fragmentu pasma zarówno do pobierania jak i wysyłania danych, w zależności od bieżącego zapotrzebowania.

5G Plus

Pierwsze 100 stacji bazowych uruchomione zostanie dzięki współpracy z partnerem technologicznym – firmą Ericsson, która dostarczyła nadajniki. Stacje wykorzystują architekturę NSA (non-standalone) czyli współdzieloną z innymi generacjami sieci, w tym wypadku 4G.

Co dalej? Przede wszystkim Warszawa i okolice

Informując o rozpoczęciu komercyjnego świadczenia dostępu do sieci 5G, Plus poinformował również o II etapie prac, który już się rozpoczął. Będzie on polegał na budowie kolejnych stacji w technologii 2,6 GHz, przede wszystkim na terenie aglomeracji warszawskiej. Docelowo po II etapie zasięgiem objętych będzie ponad 3 miliony mieszkańców, co powinno mieć miejsce w pierwszych miesiącach 2021 roku.

5G Plus

Uruchomienie 5G przez Plusa to prawdziwa niespodzianka i spory powód do radości. Wierzymy, że do zielonego operatora wkrótce dołączą pozostali, rozpoczynając konkurencję o lojalność miłośników najnowszych technologii.