Dobra wiadomość dla mieszkańców Trójmiasta: 5G od T-Mobile i Orange już dostępne!

Dobra wiadomość dla mieszkańców Trójmiasta: 5G od T-Mobile i Orange już dostępne!

W ostatnich dniach, operatorzy sieci Orange i T-Mobile pochwalili się udostępnieniem sieci 5G, na częstotliwości 2100 MHz, kolejnym mieszkańcom Polski. Z dostępnego zasięgu mogą cieszyć się mieszkańcy Trójmiasta.

5G w kolorze magenta

Na koniec 2020 roku, T-Mobile dysponował już 1600 stacjami bazowymi, rozgłaszającymi sygnał sieci 5G na częstotliwości 2100 MHz. Dzięki nim, zasięg trafił do mieszkańców 50 miejscowości, których populacja to łącznie około 6 milionów. Dzięki kolejnym 40 stacjom, z 5G będą mogli skorzystać mieszkańcy Trójmiasta.

Początek nowego roku świętujemy nową inwestycją: z radością potwierdzam, że 5G od T‑Mobile zawitało do Trójmiasta. To dla nas kolejny, ważny krok we wdrażaniu technologii, która zapewni naszym klientom najwyższe standardy jakości usług. Rozbudowa sieci piątej generacji to dla nas nie tylko tworzenie fundamentów technologii przyszłości, ale także odpowiedź na obecne wyzwania. Systematycznie rozwijamy infrastrukturę 5G obejmując zasięgiem kolejne spójne terytorialnie obszary co podnosi komfort korzystania i jakość świadczonych usług.

Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T-Mobile Polska

Niezbędną infrastrukturę sieciową dostarczyła firma Nokia, gdyż to właśnie z jej sprzętu, na terenie Trójmiasta, dotychczas korzystał operator T-Mobile. Operator nie opublikował jeszcze dokładnej mapy zasięgu w Trójmieście.

5G na pomarańczowo, też w Trójmieście

Nieco więcej informacji o zasięgu na terenie Trójmiasta podaje Orange. Zgodnie z komunikatem prasowym, sieć 5G trafia już do około 90 tysięcy mieszkańców nadmorskich miejscowości, obejmując główną arterię komunikacyjną oraz wiele popularnych punktów, na czele ze Starym Miastem w Gdańsku.

W przeciwieństwie do T-Mobile, Orange udostępniło mapkę, na której zaznaczono stacje bazowe z aktywnym 5G:

Dobra wiadomość dla mieszkańców Trójmiasta: 5G od T-Mobile i Orange już dostępne!
fot. Orange

Należy jednak pamiętać o współpracy obydwu operatorów w ramach spółki NetWorks. Najprawdopodobniej zarówno Orange jak i T-Mobile wykorzystują dokładnie te same stacje bazowe, dlatego zasięgi i osiągane prędkości, u obydwu operatorów, będą identyczne.