T-Mobile 5G Rzeszów

T-Mobile: do 2023 roku wyłączymy 3G w Polsce

To zupełnie naturalna kolej rzeczy, że starsze technologie muszą ustąpić miejsca nowym – tego wymaga rozwój. By nadal rozwijać sieci 4G i 5G, 3G musi zniknąć. W przypadku T-Mobile Polska, to perspektywa nadchodzących trzech lat.

Częstotliwości na wagę złota

Sieć 3G (UMTS, HSDPA, HSPA, HSPA+) powoli staje się reliktem przeszłości. Jak informuje operator sieci T-Mobile, łącznie 2G i 3G generują zaledwie 5% całej transmisji danych. Mimo tak znikomego użycia, 3G pracuje na częstotliwościach, które można wykorzystać do uruchomienia znacznie nowszej infrastruktury – 4G i 5G. Biorąc pod uwagę statystyki, decyzja o wyłączeniu 3G nie może dziwić.

T-Mobile 5G Kraków
T-Mobile 5G w Krakowie fot. T-Mobile

3G w T-Mobile zniknie za 3 lata

Operator zakłada, że proces wygaszania sieci 3G potrwa od 2021 do 2023 roku, w zależności od tego, jak szybko uda się przekonać resztkę użytkowników tego standardu sieci, do korzystania z LTE. Zdarzają się przypadki, kiedy dany użytkownik dysponuje urządzeniem zdolnym do korzystania z 4G, jednak nie pozwala mu na to bardzo stara karta SIM, użytkowana często od początku współpracy z operatorem.

Z myślą o takich użytkownikach, T-Mobile, w najbliższym czasie, zakłada przeprowadzenie akcji wymiany kart SIM na zgodne z 4G i 5G. Kampanią objęci zostaną wszyscy użytkownicy starych kart SIM, zarówno firmowi jak i indywidualni, niezależnie od tego, czy korzystają z ofert na abonament, na kartę czy mix.

T-Mobile: do 2023 roku wyłączymy 3G w Polsce
iPhone 3G to już zbyt stary smartfon, Photo by Brett Jordan on Unsplash

2G zostaje dzięki IoT

Wyłączenia sieci 3G dokona nie tylko T-Mobile. Zrobią to wszyscy operatorzy w Polsce, jednak w różnych przedziałach czasowych. Dla przykładu, operator sieci Play przewiduje, że zajmie mu to 7 lat. Plus nie przedstawia konkretnych widełek czasowych, jednak przyznaje, że też wyłączy 3G. Co w takim razie z 2G? Dzięki wielu urządzeniom IoT, będzie bezpieczne jeszcze wiele lat.

Z dostępu do sieci drugiej generacji (GPRS, Edge) korzystają, między innymi, terminale do płatności kartą, bankomaty, biletomaty, parkometry, tablice informacyjne i czujniki. Jej wyłączenie, na tę chwilę, byłoby znaczącym utrudnieniem, dlatego jeszcze nie jest brane pod uwagę.

Jak możemy się przygotować?

Skoro wyłączenie 3G to perspektywa najbliższych lat, powinniśmy zweryfikować, czy my, albo nasi bliscy, a zwłaszcza osoby starsze, nie korzystają z tej technologii i zachęcić do zmiany na nowsze rozwiązania. Jeżeli dany smartfon obsługuje sieć 4G LTE, a na wyświetlaczu uparcie prezentuje 3G albo H+, warto odwiedzić salon operatora i poprosić o wymianę karty SIM na zgodną z 4G – najprawdopodobniej właśnie tu leży problem. Jeżeli zaś nie wspiera 4G, znaczy, że jest już bardzo stary i pora na jego wymianę.

Najbliższe lata zapowiadają się jako czas intensywnego rozwoju komunikacji bezprzewodowej. Warto przygotować się na nadchodzące zmiany, by w pełni korzystać z zalet najnowszych osiągnięć techniki.